-ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նիստում «Իմ քայլի» պատգամավորներից Նարինե Թուխիկյանն անդրադարձել էր «Ռոսիա» ռուսական հեռուստաալիքին և հարց բարձրացրել՝ արդյոք հնարավո՞ր է սահմանափակել կամ աբողջությամբ արգելել, ինչպես պատգամավորն է ասել, «հակահայկական որոշ հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանի տարածքում»: Ինչպե՞ս պետք է կարգավորվեն նման հարցերը:
-Հարցի լուծումը պետք է դիտարկել օրենսդրության սահմաններում: Քանի որ Հայաստանում մի շարք ռուսական հեռուստաընկերություններ հեռարձակվում են միջպետական համաձայնագրերի հիման վրա, դա նշանակում է, որ որևէ փոփոխություն չենք կարող մտցնել, քանի դեռ այդ միջպետական համաձայնագրերը գործում են: Ամբողջ բովանդակությունը պետք է հեռարձակվի՝ ըստ այդ համաձայնագրերի: Մյուս խնդիրն այն է, որ կան տեղական կառույցներ, որոնք իրականացնում են այդ ընկերությունների վերահեռարձակումները, և նրանց լիցենզիաների ժամկետը նույնպես ավարտվում է 2021 թվականի հունվարին: Այսինքն՝ եթե չեն արձանագրվում Հայաստանի օրենսդրության ակնհայտ խախտումներ, լիցենզիաները պետք է մինչև վերջ ուժի մեջ մնան: Եթե կան ՀՀ օրենսդրության կոնկրետ խախտումներ, ինչը կարող է ենթադրել նախազգուշացում, տուգանք, լիցենզիայից զրկում, ապա համապատասխան ընթացակարգերը պետք է իրականացվեն դատական կարգով: Խորհրդարանը պետք է զբաղվի օրենսդրության կատարելագործմամբ: Իմ նշած խնդիրները պետք է վերանայվեն, այսինքն՝ օրենսդրությամբ պետք է որոշվի, թե քանի հեռուստաալիք, կապուղի կարող ենք տրամադրել արտասահմանյան լրատվամիջոցներին: Միգուցե պետք է վերանայվի դա և իրենց լիցենզիայի ժամկետի ավարտից հետո այդ հաճախականությունները կամ կապուղիները այլևս չտրամադրվեն օտարերկրյա լրատվամիջոցներին: Բայց այդ հեռուստաընկերությունները կարող են տարածվել կաբելային տարբեր փաթեթներով առանց որևէ կապուղի զբաղեցնելու, որը ՀՀին պատկանող բնական ռեսուրս է: Այս ամբողջ գործընթացը պետք է դիտարկել քաղաքականության մշակման համատեքստում: Եթե գտնում ենք, որ այն բնական ռեսուրսը, որին տիրապետում է Հայաստանը, պետք է առաջին հերթին տրամադրվի հայկական հեռարձակողներին, սա նույնպես օրենսդրական մակարդակով լուծվող հարց է: Բարձրացված հարցը լուրջ և հետևողական մոտեցման կարիք ունի, միայն դատական կարգով կարելի է որևէ արագ լուծում տալ դրան, եթե այն իրոք առկա է: Եթե այդ հեռուստաընկերությունների հաղորդումներում քննադատական կամ ոչ դրական լուսաբանում կա Հայաստանի զարգացումների վերաբերյալ, դա դեռ չի նշանակում, որ ՀՀ օրենքը խախտվում է: Իսկ եթե օրենքը չի խախտվում, և իրենք Հայաստանում հեռարձակվում են օրինական ճանապարհով, ապա որևէ միջամտություն նրանց ծրագրերին մենք չենք կարող թույլ տալ: Խնդիրը պետք է լուծվի միայն դատական կարգով:
Կութի դիրքեր սնունդ տանելիս հակառակորդի կրակոցից զոհված 21-ամյա Արամը տան միակ տղան էր․ երազում էր օդաչու դառնալ «Ռուսաստանը «դավաճանեց» հայ ժողովրդին». Շառլ Միշելի հարցազրույցը Euronews-ին Իմ երկրում հայերի նկատմամբ ատելությունը հասել է իր գագաթնակետին. ադրբեջանցի բլոգերԽաղաղապահների անձնուրաց գործողություններն օգնեցին խուսափել Լեռնային Ղարաբաղում ավելի շատ մարդկային կորուստներից. Շոյգու Հռոմի ստատուտի վավերացումը ոչ բարեկամական քայլ է Պուտինի նկատմամբ. Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Սիրով հրավիրում եմ Ձեզ այցելելու Հայաստան․ Փաշինյանը՝ Շոլցին Արցախից հեռացան նաև ոստիկաններն ու փրկարարները ԱԺ-ն վավերացրեց Հռոմի ստատուտը՝ 60 կողմ, 22 դեմ ձայներով «Մի դրամի ուժը» և «Հայորդի» ճամբարը՝ Արցախի կողքին Հայ ժողովրդի դեմ գործող «իշխանություն». Արտակ Զաքարյան «Սև» տարածքում՝ մաքրամաքուր «սև» ջրերով.... «Փաստ»Ի՞նչ հետևանքներ կունենա Հռոմի ստատուտը. Մենուա ՍողոմոնյանՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ)․ Բրիտանիան դարձել է երրորդ միջուկային տերությունը. «Փաստ»Երկու հռետորական հարց՝ ընթացիկ և «հավերժական». «Փաստ»Երեկվա միջադեպից հետո իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունացել է. պաշտպանության փոխնախարար Նենսի Փելոսիի գլխավորությամբ ԱՄՆ 75 կոնգրեսականներ Բայդենին կոչ են արել պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի նկատմամբ «Հավերժություն 2023». Ադրբեջանը, Վրաստանն ու Թուրքիան համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում Ձախողված արբիտրաժ. բոլոր առանցքային խաղացողները նախընտրում են սոլո խաղալ. «Փաստ»ԼՂ-ից Հայաստան են ժամանել 100,617 տեղահանված արցախահայեր Վթարային ջրանջատում Երևանում և մարզերում Ամերիկացի սենատորն ընտանիքի հետ զոհվել է ավիավթարիցՀռոմի ստատուտի հարցը մտավ օրակարգ․ ԱԺ-ն ընդմիջում է գնացելՆերքին գործերի նախարարությունը նոր նախագծի ընդունմամբ պետբյուջեում եկամուտների էական ավելացում է ակնկալում. «Փաստ»Գուբերնիզմն ու ինքիշխանության կորուստն էն ա, որ քո սեփական հայրենակիցներին պաշտպանելուց հրաժարվելն արդարացնում ես երրորդ պետության պարտականությունների չկատարմամբ Եվրամիությունը Հայաստանի կողքին է՝ տեղահանվածներին օգնելու հարցում․ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայեն «Իմ ցավն այնքան մեծ է, ինձ ոչինչ չի սփոփում, ինձ միայն իմ Արմանն է պետք». Արման Ղուլյանը զոհվել է Սղնախում, տուն «վերադարձել» հինգ ամիս անց. «Փաստ»Մահացել է Մուրադ Հակոբյանը Ադրբեջանն իր զոհերի թարմացված ցուցակ է հրապարակելՔՊ խմբակի միակ նպատակը կեղծ մեղավորներ նշանակելն է․ Հայկ Մամիջանյան Երբ խոսքը ՔՊ֊ին է վերաբերվում, պետք է իմանալ, որ գործ ունես անչուլքի ու անլվա խառնամբոխի հետ Ցավալի ներկան ու անորոշ ապագան. «Փաստ»«Նա մեր պատմության մեջ եզակի հրեշ է մնալու». Հուսիկ Արա Իշխանությունը շարունակում է իր ազգակnրծան քաղաքականությունը, որի հետևանքները մենք տեսնում ենք. Արծվիկ Մինասյան Ինքնիշխանությունը ոտնատակ տվողը. «Փաստ»Կատրին Կոլոննան ժամանում է Հայաստան Ադրբեջանը Թուրքիայից շուտով կստանա հարվածային նորագույն անօդաչու սարքերը Ադրբեջանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ խաղաղության հաստատմամբ․ Բայրամով Փոցխապատում. փիլիսոփայությամբ կարելի է հետո էլ զբաղվել. «Փաստ»ԼՂ հայազգի 7 բնակիչ է դիմել Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար «Հրապարակ». Ինչ պայմաններում է պահվում Լևոն Քոչարյանը 13-ամա Գոռը, 55 ժամ վարելով ավտոմեքենան, 8 հոգանոց ընտանիքին Արցախից Հայաստան է հասցրել (Տեսանյութ) Դոլարը կտրուկ թանկացել է․ փոխարժեքն՝ այսօր «Քաղաքական մեծ խաղ է ընթանում. Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը չունի ողնաշարային քաղաքականություն». «Փաստ»Ադրբեջանցիները ձերբակալել են Արցախի ԱԱԾ տնօրենին Պուշկինի լեռնանցքի թունելով և Սևանի լեռնանցքի թունելով երթևեկությունը ժամանակավորապես կդադարեցվի Ատելության քարոզ են գեներացնում. «Փաստ»Աշխարհի երեսպաշտ «հումանիզմը». էս ինչ էլ շուտ եկաք. «Փաստ»Այլ տեղ մեղավոր մի փնտրեք. «Փաստ»«Սա պարտադրված փաստաթուղթ է՝ փաստացի իրավիճակով պայմանավորված». «Փաստ»Բռնի տեղահանված արցախցիները միայնակ չեն. «Փաստ»