«Սոցիալական վիճակի սրացումն ու որոշ խավերի ակտիվացումը որոշակի ճնշումներ են առաջացնում»
Կարանտինի ռեժիմը լրացուցիչ զգուշացում կլինի ներդրողների համար: Ավելի հստակ՝ արդեն առկա խնդիրներին կգումարվի նաև կարանտինի գործոնը, որովհետև ոչ մի ներդրող ռիսկի չի դիմի՝ տեղեկանալով, որ Հայաստանում հիվանդության մակարդակն ու բուժման ընթացքը այնպիսին է, որ կառավարությունն ինքն է պաշտոնապես կարանտին սահմանում: Անդրադառնալով կարանտինի ռեժիմի տնտեսական ազդեցություններին՝ «Փաստի» հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
«Մեծ հաշվով, ներդրումների առումով առանձնապես մեծ տարբերություն չի լինի: Անգամ եթե կարանտին չհայտարարվեր, Հայաստանի հետ գործընկեր երկրներն իրենց դեսպանությունների միջոցով հետևում են թե՛ տնտեսական ռեֆորմներին, թե՛ քաղաքական իրավիճակին, թե՛ մեզ մոտ առկա մթնոլորտով պայմանավորված խնդիրներին: Հետևում են նաև համաճարակից բխող հարցերին: Բացի այդ, Հայաստանի ներդրումների ծավալները նվազել են նաև այն ժամանակահատվածներում, երբ կորոնավիրուսի ազդեցություն չկար: Առնվազն 8-9 խոչընդոտ ունենք, որոնք հիմնականում չեն վերացել»,ասաց մեր զրուցակիցը:
Անդրադառնալով երկրում առկա սոցիալտնտեսական վիճակին՝ նա շեշտեց, որ սոցիալական ու տնտեսական հատվածները գեներացնում են միմյանց, փոխկապակցված են ու կարող են անգամ մեկը մյուսին վնասել: Մանրամասնելով՝ նա ընդգծեց. «Եթե դիտարկում ենք սոցիալական մասը, ապա, առհասարակ, տարիներ շարունակ Հայաստանը աղքատության, գործազրկության բավականին ռեկորդային ցուցանիշներ ուներ: Հիմա այդ ցուցանիշների մակարդակը մնում է բարձր, և ամեն մի ճգնաժամ ռիսկեր է առաջացնում, ինչպիսին եղավ և դեռ տեղի կունենա կորոնավիրուսի ազդեցության պատճառով: Մյուս կողմից՝ կա սոցիալական վիճակի սրում, որոշ խավերի ակտիվացում, ինչն արտահայտվում է բողոքի ակցիաներով կառավարության կամ պետական այլ մարմինների առաջ: Սա իր հերթին որոշակի ճնշումներ է առաջացնում կառավարության կամ տնտեսական բլոկի վրա:
Ճնշումներ՝ ոչ վատ իմաստով: Դրանք կարող են բերել մի իրավիճակի, երբ կառավարությունը հարկադրված կլինի բավարարել ինչ-որ խավերի սոցիալական խնդիրները և լուծումներ գտնել: Բայց հիմա ի՞նչ է ստացվում: Դեռ ամիսներ առաջ առաջարկում էինք շինարարական ծավալները մեծացնել կամ այլ ոլորտներում զբաղվածությունը խթանել՝ ներգրավելով, օրինակ՝ արտագնա աշխատողներին, որոնք չկարողացան մեկնել ՌԴ»: Գ. Մակարյանը նկատեց, որ որոշ քայլեր ուշացած եղան, մինչդեռ մարդիկ արդեն խնդիրների առաջ են: «Ժամանակին լուծումներ չեղան, մարդիկ ավելի աղքատացան ու սկսեցին զայրանալ, որ չեն կարողանում մեկնել ու աշխատել ընտանիքին օգնելու համար:
Մյուս խումբը ավտոմեքենաների տերերն են, որոնք չեն կարողանում վաճառել ներկրված ապրանքը, վարկեր են վերցրել: Մյուսը գյուղացիներն են, որոնք վարկեր են վերցրել ու պահանջում են վարկերի մարման ժամկետները երկարաձգել: Վաղը կամ մյուս օրն էլ, օրինակ՝ խաղողի ֆերմերային տնտեսությունները կգան, կբողոքեն, կասեն, որ խաղողը քիչ են մթերում, որովհետև գործարանները տեղ չունեն, որովհետև պահեստները լիքն են պատրաստի արտադրանքով, կամ էլ պարզապես շուկա չկա: Օրը նման մի պատմություն կառավարությանը կարող է ստիպել չմտածված, հապճեպ որոշումներ կայացնել որոշ սոցիալական հարցեր լուծելու համար, ինչի հետևանքով կարող են վնասվել տնտեսական ճյուղերը»,-ասաց նա՝ կարևորելով հետևանքներին նախապես պատրաստվելու, հաշվի առնելու հանգամանքը:
«Օրինակ՝ բավարար չէ միայն այն, որ պետությունն ասում է՝ վարկերի տոկոսներն ամբողջությամբ սուբսիդավորում եմ, որ կարողանաք խաղող մթերել: Հարց է՝ խաղողի վերամշակման գործարաններն այդքան չմշակված խաղողի բերքի կարիք ունե՞ն, թե՞ ոչ, որովհետև իրենց պահեստներն արդեն լիքն են պատրաստի արտադրանքով, իսկ խաղողը վերցնելու պարագայում նոր ծախսեր պետք է կատարեն: Այսինքն, կառավարությունը պետք է հաշվարկեր այս ամենը: Օրինակ՝ նույնիսկ 0 տոկոս վարկի դեպքում քանի հազար տոննա խաղող կարող են մթերել գործարանները, քանի հազար տոննա չի մթերվելու և մնալու է գյուղացու դաշտում:
Ենթադրենք՝ 50 հազար տոննա խաղող չի մթերվել ու գյուղացին այդ բերքը փչացնում է, ոչնչացնում է, հուսահատվում է, ընկնում է պարտքերի տակ, հետո ավելի է զայրանում ու ավելի շատ է սկսում բողոքել: Կստացվի, որ սոցիալական խնդիր ունեցող նոր խումբ է առաջանում: Ինչո՞ւ եմ այս օրինակները բերում: Իրականում կառավարության քայլերը պետք է այնպիսին լինեն, որ հատկապես տնտեսության վրա սոցիալական հարձակումները քիչ լինեն, որովհետև սոցիալական հարձակումներն էական լարվածություն են առաջացնում, առաջանում են նաև խնդիրների տարաբնույթ մեկնաբանություններ ու լուծումներ: Խնդիրն այն է, որ պետական մարմիններն այդ լուծումներին հաճախ պատրաստ չեն:
Այս տեսանկյունից, կարծում եմ, որ կորոնավիրուսի պատճառով դեռ շատ հարցեր են երևան գալու, եթե հաշվի առնենք նաև այն փաստը, որ գնողունակություն չկա»,-նշեց մեր զրուցակիցը: Նա ընդգծեց, որ այս պահին վերլուծություն են իրականացնում. «Խանութներում հարցումներ ենք կատարում: Բազմաթիվ խանութներում, հատկապես մարզայիններում, նշում են, որ շատ քիչ գնորդներ ունեն: Օրինակ՝ նախօրեին մեր թիմի սոցիոլոգներն ասում էին, որ խանութ կա, որն ընդամենը մեկ կաթնաշոռ է գնում արտադրողից, որովհետև սպառողներից ոչ ոք չի գնում:
Խնդիրն այն է, որ գնողունակությունն ընկել է, մարդկանց ձեռքին գումար չկա, աշխատանք չունեն»: Գ. Մակարյանը նշեց, որ թեպետ պաշտոնական ցուցանիշներով աշխատատեղերը գրեթե վերականգնվել են, որոշ դեպքերում աշխատավարձի ֆոնդն է աճել, բայց ոչ պաշտոնական կողմ էլ կա. «Հազարավոր մարդիկ, որոնք, հնարավոր է, ստվերում էին աշխատում, ինքնազբաղված էին, անհատ ձեռներեց կամ ընտանեկան բիզնես ունեին, հիմա աղքատ են»: Ինչ վերաբերում է բիզնեսին, ապա Գ. Մակարյանը նկատեց. «Ձեռնարկությունները վճարելու հնարավորություն չունեն:
Նույնիսկ պետական միջոցառումներն էականորեն չփոխեցին իրավիճակը, իսկ կազմակերպությունները պարտքերի խնդիր ունեն: Պարտքերի մեջ խրված են, որովհետև Հայաստանում ընկերությունների մեծ մասն իրար մեջ է առևտուր անում: Այսինքն, շատ բան կապված է գործընկերոջ վճարունակության հետ, բայց շատերը վճարներն ուշացնում են, չեն կարողանում կատարել կամ գործերը կտրուկ վատացել են: Բացի այդ, վճարունակ կազմակերպություն ընտրելու հնարավորություն էլ չկա, որովհետև շատ ոլորտներում վճարունակ ընկերություններ համարյա չկան:
Անվճարունակության պատճառով խնդիրներ են առաջանում, և սա է պատճառը, որ բյուջե քիչ գումարներ են վճարել: Մյուս կողմից՝ պետությունը որոշակի խնդիրներ լուծելու համար արտաքին պարտքն է ավելացնում: Եթե արտաքին պարտքը ՀՆԱ-ի նկատմամբ մեծանում է, մենք ռիսկային գոտի կարող ենք մտնել, այս պահի դրությամբ այդ առումով մեծ անհանգստություն չկա: Ուղղակի կարևոր է հետևել, թե արտաքին պարտքը կարևոր սոցիալակա՞ն, թե՞ տնտեսական խնդիր է լուծում:
Եթե ո՛չ մեկն է, ո՛չ էլ մյուսը, ուրեմն ինչ-որ արհեստական շռայլություն է: Այդ առումով պետք է հաշվետու լինել թե՛ ժողովրդի, թե՛ բիզնեսի, թե՛ տնտեսության, թե՛ միջազգային դոնորների առաջ: Եթե հաշվետվողականությունը ցածր մակարդակում է և կիրառելիությունը կասկածներ է առաջացնում, ապա բոլորս անհանգստանալու իրավունք ունենք»:
Մահացել է Հարրի Փոթերի գլխավոր դերակատարներից մեկը Եվլախում կկայանա ԼՂ և Բաքվի ներկայացուցիչների երրորդ հանդիպումը Հայաքվեի ներկայացուցիչները Վայքում արցախցի բռնագաղթածների համար վրանային ճամբար են բացազատել և ապահովում են կեցության նվազագույն պայմաններովԿրեմլը ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացմանը․ Պեսկով «Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ». «Փաստ» ԼՂ-ում պայթյունի տարածքում հայտնաբերվել են մասունքներ և անձնական իրեր. ԱԻՊԾԱրցախից բռնի տեղահանված թոշակառուներն ու նպաստառուները ՀՀ–ից կստանան հատկացումներ. նախարար «Փաշինյանական օրակարգերն»... ու ծաղրաբռնապետությունը՝ անկումային ժամանակներում. «Փաստ» Մղձավանջը եղելություն դարձավ. Մանուկ Հերգնյան Հումանիտար իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ․ սննդի ու դեղամիջոցների խիստ պակաս կա․ Կարմիր Խաչ Սխտոր՝ դժոխքի ծնո՞ւնդ, դոպի՞նգ, դե՞ղ, թե՞ անփոխարինելի համեմունք. «Փաստ»ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ). Աշխարհում առաջին շուրջերկրյա թռիչքը պլաներով. «Փաստ»Չինաստանը և Հայաստանը հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը․ Դեսպան Ակտիվորեն աշխատում են հայաստանյան հիասթափված հասարակության հետ՝ նրա զայրույթն ուղղելով Ռուսաստանի դեմ. «Փաստ»Հոգեբանական աջակցություն՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներին Ես շարունակում եմ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, ու նաև շարունակելու եմ պայքարել նրա լիարժեք վերականգման համար. Ավետիք ՉալաբյանՈղբերգական դեպք Երևանում․ մանկապարտեզից հիվանդանոց տեղափոխված 5-ամյա տղան մահացել է Եկել են փրկելու Փաշինյանին. «Փաստ»Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհին այրվել է ՀՀ քաղաքացիների երկու մեքենա Կստեղծվի շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայություն. նախագիծ. «Փաստ»ժամը 10–ի դրությամբ Արցախից 66500 բռնի տեղահանված է ՀՀ ժամանելԱյրվածքաբանության ազգային կենտրոնում մահացել է Արցախում բենզալցակայանի պայթյունից տուժած 4 քաղաքացիՍտեփանակերտ են տեղափոխել անհետ կորած համարվող Հարությունագոմեր գյուղի 6 բնակիչՀայաստան է տեղափոխվել Արցախի հոգեկան առողջության կենտրոնի 25 պացիենտ «Բորիկը սիրում էր կյանքը, հույս էի փայփայում, որ Արցախից մի բուռ հող կբերեմ, որի մեջ որդուս միս ու արյունն է, շունչն ու հոտը». Բորիկ Մուսինյանն անմահացել է հոկտեմբերի 20-ին Հադրութում. «Փաստ»«Պատրաստ եմ մեռնել հայրենիքի համար»․ Վարդանյանի հարցազրույցը՝ առևանգվելուց առաջ Թուրքիայում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Հունվարի 1-ից Արցախի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ. Արցախի նախագահի հրամանագիրը Պանթուրքական ծրագրերի հեռահար նպատակներն ու ամենօրյա ստերը. «Փաստ»Երկար ժամանակով լույս չի լինելու Երեւանում եւ 6 մարզերումԴոլարի, եվրոյի, ռուբլու փոխարժեքն՝ այսօր Երբ հանգիստ չի տալիս Հերոստրատի «փառքը». «Փաստ»Ժամը 08:00-ի դրությամբ Արցախից բռնի տեղահանված 65 036 անձ է ժամանել Հայաստան Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ. «Փաստ» «Փաշինյանական օրակարգերն»... ու ծաղրաբռնապետությունը՝ անկումային ժամանակներում. «Փաստ»«Հիմա Հայաստանի ֆիզիկական գոյությունն ապահովելու խնդիր ունենք. Փաշինյանն աշխարհաքաղաքական աճուրդի է դուրս բերել Հայաստանը. «Փաստ»«Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ». «Փաստ»Իսկ Սամվել Բաբայանը Նիկոլ Փաշինյանին ասելիք չունի՞. «Փաստ»Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ. «Փաստ»Փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենը. «Փաստ»«Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ ՊետդեպարտամենտինԳոշավանք ուևորվելիս արշավախմբի անձնակազմը մոլորվել է․ օգնության են հասել փրկարարները Հրազդանում սպանության փորձ է կատարվել. տուժածը «կտրած, ծակած վերք» ախտորոշմամբ հիվանդանոցում է Արցախից տեղահանվածներն այսուհետ Կոռնիձորի հումանիտար կայանում չեն հաշվառվի․ այն կանցնի Գորիսում ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Թուրքիայի որոշում է կայացրել Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ «Կներեք էլի, էդ ի՞նչ անընդունելի գաղափարներ ա արտահայտել էդ մարդը, որոնք հնարավոր չի կիսել»․ Արմեն ԴուլյանՍեպտեմբերի 27-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 11 աճյուն Ուրախ ենք՝ Ադրբեջանը համաձայնել է ԼՂ միջազգային դիտորդական առաքելություն ուղարկելուն․ Պետդեպ Ադրբեջանական անցակետով շարժերի վերաբերյալ պետք է շատ զգույշ լինել․ Տիգրան Աբրահամյան