Ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ քաղաքական մշակույթը ոչնչացնելու և այն փողոցի «բազարի» վերածելու իշխանությունների քաղաքականությունը
Հանրային կյանքում կարևոր մաս է բաժին հասնում քաղաքականությանը, որն անմիջականորեն առնչվում է ինչպես քաղաքացիների ու տարբեր խավերի շահերի պաշտպանությանը, այնպես էլ պետության կառավարմանը։ Սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ երկրի ներսում տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացներից են կախված, թե ինչ ուղղությամբ կշարժվի պետությունը, ինչպիսի աստիճանի կհասնի քաղաքացիների իրավագիտակցության մակարդակը, ինչ գործընթացներ տեղի կունենան երկրի տնտեսության մեջ և հանրային կյանքի կազմակերպման ոլորտում։ Այլ կերպ ասած՝ պետության զարգացումը մեծապես կախված է քաղաքական համակարգի և քաղաքական մշակույթի մակարդակից։
Այն երկրները, որտեղ քաղաքական համակարգը և մշակույթը կայացած չեն, հակված են գլորվելու ներքաղաքական անկայունության հորձանուտը։ Հասկանալի է, թե ներքաղաքական անկայունությունն ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ։ Առաջին հերթին այն նախադրյալներ է ստեղծում ներքին թշնամության և ատելության մթնոլորտի ձևավորման համար։ Սա մի խնդիր է, որը շատ արդիական է այսօր Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակի պայմաններում։ Պետք է ընդունել, որ մեր երկիրը երբեք էլ աչքի չի ընկել քաղաքական մշակույթի կայացվածությամբ, սակայն տարիների կուտակված փորձի արդյունքում գրանցվել են քիչ թե շատ ձեռքբերումներ, որոնք, ցավոք, երկու տարի առաջ տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո շատ արագ ջուրն են ընկնում։
Ի սկզբանե Նիկոլ Փաշինյանը և իր թիմակիցները իշխանության հասնելու ճանապարհին հայտարարում էին, թե իրենց նպատակը սիրո և համերաշխության հեղափոխություն կատարելն է։ Դա իրենից ենթադրում էր, որ նրանց՝ իշխանության հասնելուց հետո քաղաքական մշակույթի, բանավեճերի և փոխադարձ հարգանքի մակարդակը բարձրանալու է, բայց դրա փոխարեն մենք ներկայումս տեսնում ենք այլ իրավիճակ և արատավոր երևույթների շքերթ։ Հասարակական կյանքում ատելությունը և թշնամանքը դարձել են օրինաչափ իրողություններ, իսկ քաղաքական բանավեճի մակարդակն իշխանությունները իջեցրել են զրոյական մակարդակի։ Իսկ ավելի ճիշտ ասած՝ քաղաքական բանավեճ ընդհանրապես չկա։
Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն ուղղակի ամեն մի քաղաքական հարց տեղափոխում են վիրավորանքների, մեղադրանքների ու չստուգված տեղեկություններ տարածելու դաշտ այն պարագայում, երբ իրենք շատ են բողոքում, թե իբր մամուլում իրենց մասին չստուգված տեղեկություններ են շրջանառվում։ Ինչպես ասում են՝ սելի տեղը սելվորն է ճռռում։ Ու ամենաբացասականն այն է, որ քինախնդրությունը դարձել է քաղաքական կատեգորիա։ Ով ներկայիս իշխանություններին անցյալում և հիմա մի թթու կամ քննադատական խոսք է ուղղել, «նեղացրել» է, դառնում է հետապնդումների և մեղադրանքների թիրախ։ Հենց քինախնդրության երևույթն է, որ քաղաքականությունը վերածել է ընդամենը սեփական շահերը սպասարկելու և այն պետության շահերից բարձր դասելու միջոցի։
Եվ դրա արդյունքում է, որ արձանագրման արժանի է դառնում կարևոր նշանակություն ունեցող մի իրողություն՝ այս երկու տարիների ընթացքում քաղաքացիների տրամադրություններում էական և անգամ շրջադարձային փոփոխություններ են նկատվում։ Նրանք հասցրեցին շատ արագ հիասթափվել իշխանություններից, ովքեր խոսում են խոսքի ազատությունից ու ժողովրդավարությունից, բայց խոսքի ազատությունը վերածում են անմակարդակ խոսակցության, իսկ ժողովրդավարությունը՝ փողոցային «բազարի»։ Այսպիսի իրավիճակը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում հղի է անցանկալի հետևանքներով և աստիճանաբար բացում է երկիրը անկայունության հորձանուտ գցելու ճանապարհը։
Իշխանությունները երկու ճանապարհ ունեն՝ կամ պետք է սթափվեն և ընդդիմության հետ քաղաքական դիսկուրսը տեղափոխեն կառուցողական դաշտ, երբ խնդիրների լուծումը կլինի առաջնային պլանում, կամ պետք է հաշտվեն այն մտքի հետ, որ դառնալու են իրենց իսկ ցանած ատելության թիրախը, որի դեպքում չեն կարող երկար մնալ երկրի ղեկին և ստիպված են լինելու շուտով հաշտվել բարձր պաշտոններին հրաժեշտ տալու իրողության հետ։ Նույն ժողովրդի պահանջով, որն իր ուսերին այս իշխանության է բերել իրենց...
Եվլախում կկայանա ԼՂ և Բաքվի ներկայացուցիչների երրորդ հանդիպումը Հայաքվեի ներկայացուցիչները Վայքում արցախցի բռնագաղթածների համար վրանային ճամբար են բացազատել և ապահովում են կեցության նվազագույն պայմաններովԿրեմլը ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի զարգացմանը․ Պեսկով «Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ». «Փաստ» ԼՂ-ում պայթյունի տարածքում հայտնաբերվել են մասունքներ և անձնական իրեր. ԱԻՊԾԱրցախից բռնի տեղահանված թոշակառուներն ու նպաստառուները ՀՀ–ից կստանան հատկացումներ. նախարար «Փաշինյանական օրակարգերն»... ու ծաղրաբռնապետությունը՝ անկումային ժամանակներում. «Փաստ» Մղձավանջը եղելություն դարձավ. Մանուկ Հերգնյան Հումանիտար իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ․ սննդի ու դեղամիջոցների խիստ պակաս կա․ Կարմիր Խաչ Սխտոր՝ դժոխքի ծնո՞ւնդ, դոպի՞նգ, դե՞ղ, թե՞ անփոխարինելի համեմունք. «Փաստ»ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ). Աշխարհում առաջին շուրջերկրյա թռիչքը պլաներով. «Փաստ»Չինաստանը և Հայաստանը հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը․ Դեսպան Ակտիվորեն աշխատում են հայաստանյան հիասթափված հասարակության հետ՝ նրա զայրույթն ուղղելով Ռուսաստանի դեմ. «Փաստ»Հոգեբանական աջակցություն՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներին Ես շարունակում եմ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, ու նաև շարունակելու եմ պայքարել նրա լիարժեք վերականգման համար. Ավետիք ՉալաբյանՈղբերգական դեպք Երևանում․ մանկապարտեզից հիվանդանոց տեղափոխված 5-ամյա տղան մահացել է Եկել են փրկելու Փաշինյանին. «Փաստ»Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհին այրվել է ՀՀ քաղաքացիների երկու մեքենա Կստեղծվի շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայություն. նախագիծ. «Փաստ»ժամը 10–ի դրությամբ Արցախից 66500 բռնի տեղահանված է ՀՀ ժամանելԱյրվածքաբանության ազգային կենտրոնում մահացել է Արցախում բենզալցակայանի պայթյունից տուժած 4 քաղաքացիՍտեփանակերտ են տեղափոխել անհետ կորած համարվող Հարությունագոմեր գյուղի 6 բնակիչՀայաստան է տեղափոխվել Արցախի հոգեկան առողջության կենտրոնի 25 պացիենտ «Բորիկը սիրում էր կյանքը, հույս էի փայփայում, որ Արցախից մի բուռ հող կբերեմ, որի մեջ որդուս միս ու արյունն է, շունչն ու հոտը». Բորիկ Մուսինյանն անմահացել է հոկտեմբերի 20-ին Հադրութում. «Փաստ»«Պատրաստ եմ մեռնել հայրենիքի համար»․ Վարդանյանի հարցազրույցը՝ առևանգվելուց առաջ Թուրքիայում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Հունվարի 1-ից Արցախի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ. Արցախի նախագահի հրամանագիրը Պանթուրքական ծրագրերի հեռահար նպատակներն ու ամենօրյա ստերը. «Փաստ»Երկար ժամանակով լույս չի լինելու Երեւանում եւ 6 մարզերումԴոլարի, եվրոյի, ռուբլու փոխարժեքն՝ այսօր Երբ հանգիստ չի տալիս Հերոստրատի «փառքը». «Փաստ»Ժամը 08:00-ի դրությամբ Արցախից բռնի տեղահանված 65 036 անձ է ժամանել Հայաստան Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ. «Փաստ» «Փաշինյանական օրակարգերն»... ու ծաղրաբռնապետությունը՝ անկումային ժամանակներում. «Փաստ»«Հիմա Հայաստանի ֆիզիկական գոյությունն ապահովելու խնդիր ունենք. Փաշինյանն աշխարհաքաղաքական աճուրդի է դուրս բերել Հայաստանը. «Փաստ»«Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ». «Փաստ»Իսկ Սամվել Բաբայանը Նիկոլ Փաշինյանին ասելիք չունի՞. «Փաստ»Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ. «Փաստ»Փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենը. «Փաստ»«Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ ՊետդեպարտամենտինԳոշավանք ուևորվելիս արշավախմբի անձնակազմը մոլորվել է․ օգնության են հասել փրկարարները Հրազդանում սպանության փորձ է կատարվել. տուժածը «կտրած, ծակած վերք» ախտորոշմամբ հիվանդանոցում է Արցախից տեղահանվածներն այսուհետ Կոռնիձորի հումանիտար կայանում չեն հաշվառվի․ այն կանցնի Գորիսում ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Թուրքիայի որոշում է կայացրել Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ «Կներեք էլի, էդ ի՞նչ անընդունելի գաղափարներ ա արտահայտել էդ մարդը, որոնք հնարավոր չի կիսել»․ Արմեն ԴուլյանՍեպտեմբերի 27-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 11 աճյուն Ուրախ ենք՝ Ադրբեջանը համաձայնել է ԼՂ միջազգային դիտորդական առաքելություն ուղարկելուն․ Պետդեպ Ադրբեջանական անցակետով շարժերի վերաբերյալ պետք է շատ զգույշ լինել․ Տիգրան ԱբրահամյանՎրդովված եմ Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունից և Ղարաբաղում տիրող անօրինությունից. Արա Աբրամյան