«Երբ ժողովուրդը կհասկանա, որ Արցախը ոչ թե բեռ, այլ արժեք է, իշխանությունները չեն կարող ժողովրդի կամքին հակառակ շարժվել». «Փաստ»
Արցախի Հանրապետության ԱԺ բոլոր խմբակցությունները նախօրեին հանդես եկան հայտարարությամբ՝ կոչ անելով համահայկական մակարդակով ձևավորել համազգային համախմբում՝ Արցախի ճակատագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
ԱՀ ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը «Փաստի» հետ զրույցում անդրադարձել է կոչին, խոսել նաև այն վտանգներից, որոնց առջև այսօր կանգնել է հայրենիքը:
Նա անդրադարձել է նաև այս օրերին շրջանառվող որոշ թեզերի՝ դրանք չափազանց վտանգավոր որակելով: Դավիթ Գալստյանի խոսքով, հնարավոր չէ շատ կարճ նկարագրել այն վտանգները, որոնք կան և ծառացել են այսօր: Նա առաջնային խնդիր է համարում միասնականության բացակայությունը, որը հենց վերոնշյալ կոչի հիմքն է: «Եթե Հայաստան-ԱրցախՍփյուռք միասնությունը գործի, մենք բազմաթիվ խնդիրներ ու մարտահրավերներ շատ կարճ ժամանակում կհաղթահարենք և միասնական ջանքերով դուրս կգանք այս ծանր վիճակից: Բայց միասնությունը միայն խոսքերով չէ, պետք է հետևեն գործողություններ, պետք է համախմբվել»,-մեզ հետ զրույցում նշեց Դ. Գալստյանը:
Վերջինս շեշտեց՝ Հայաստանի իշխանություններին, սակայն, պետք է տարանջատել Հայաստանից: «Ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ այսօրվա իշխանությունները փորձում են ձեռքները լվանալ Արցախից: Սա ներկայացնում են այն թեզերի ներքո, թե իբրև Արցախն ինքն է ուզում առանձնանալ: Փորձում են մարդկանց մեջ տրամադրություններ սերմանել, թե իբրև արցախցիներն ուզում են միանալ Ռուսաստանին և այլն: Այս ու նմանատիպ թեզերն իրականում շատ վտանգավոր են: Արցախը չի ուզում հրաժարվել Հայաստանից: Մենք միշտ միասնական ճակատում ենք հանդես եկել, ամբողջ ազգով միասին երեք պատերազմ ենք անցել: Բայց մեր պարտությունները սկսեցին այն ժամանակ, երբ «հայաստանցի-ղարաբաղցի», «սևեր»սպիտակներ», «նախկիններ-ներկաներ» տարանջատումների, պառակտումների սկիզբը դրեցին»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ այդ տարանջատումներն ու պառակտումները շարունակվեցին նաև Արցախում: «Մասնավորապես, սկսվեցին հատկապես այն ժամանակ, երբ 2020 թ. մարտի 30-ից հետո Արցախի Հանրապետության նախագահը հայտարարեց, թե՝ «ով չի ընդունում Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունը, դավադիր ուժ է»: Իսկ երբ Հայաստանից ընդդիմադիր կուսակցություններ ժամանեցին Արցախ, չընդունեց ներկայացուցիչներին: Մինչդեռ Արցախում երբևէ չեն տարանջատել ՀՀ ընդդիմադիր, իշխանական թևերին: Բոլորին էլ ընդունել են, ով եկել է Արցախ՝ ողջունել են, հյուրընկալել են: Սակայն Արցախում ևս պառակտման սկիզբը դրվեց, բայց պառակտված ու տարանջատված վիճակը, ընդհանուր առմամբ, լավ տեղ չի տանելու»,-ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով մի շարք այլ թեզերի՝ Դ. Գալստյանը հավելեց. «Եթե Հայաստանում տանում են այն գիծը, թե «լավ չեք ապրելու, քանի որ ունենք Արցախի խնդիր», և փորձում են իրենց քաղաքականությունը վարել ու գործունեությունը ծավալել հենց այդ թեզի շուրջ, ապա դա կեղծ օրակարգ է: Բացի այդ, այս իրավիճակում խոսում են Ադրբեջանի հետ «խաղաղության պայմանագիր» կնքելու մասին՝ չկարողանալով բացատրել, որ դա Արցախի ինքնորոշման հետ որևէ առնչություն չունի: Ինչպե՞ս են պատկերացնում «խաղաղության պայմանագիրն» այս պայմաններում: Թող այդ իշխանական թևերից մեկը դուրս գա ու հանրությանն ասի՝ մենք խաղաղության պայմանագիր ենք կնքելու, ուր նշված է լինելու, որ, օրինակ՝ Արցախն անկախ է, ինքնորոշված է կամ Հայաստանի մաս է: Չգիտեմ՝ ո՞նց են այդ խաղաղության պայմանագրում միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու՝ շրջանցելով Արցախի խնդիրը: Ոչ ոք չի կարող պատկերացնել, բայց իրենք այդ մասին խոսում են: Ու եթե դա կեղծ չէ՝ ապա թող հրապարակայնորեն ասեն, թե ինչպես են պատկերացնում այդ գործընթացը»:
Նա շեշտեց, որ իրականում ոչինչ չեն ասում, ինչի արդյունքում պարզապես մտահոգիչ խնդիրների առաջ ենք կանգնում: Այս համատեքստում, անդրադառնալով նաև վերոնշյալ կոչում Հայաստանի կողմից Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելու պարտականության ամրագրման կարևորության մատնանշմանը, Գալստյանն ընդգծեց, որ դրանք միայն խոսքեր չեն: Հիշեցրեց՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Արցախի հայության անվտանգության և ազատության երաշխավորն է, ինչն ամրագրված է հստակ պայմանագրով: «Իրականում ակնկալիքները ոչ թե իշխանություններից, այլ համայն հայությունից են: Երբ ժողովուրդը կհասկանա, որ Արցախը ոչ թե բեռ է, այլ արժեք, այս իշխանությունները չեն կարող ժողովրդի կամքին հակառակ շարժվել: Մեր կոչը ոչ թե Հայաստանի իշխանություններին, ինչ-որ տեղ՝ Հայաստանի խորհրդարանին, այլ համայն հայությանն է ուղղված՝ այդ համախմբումը Արցախին էլ է անհրաժեշտ: Փորձելով միավորել հասարակությանը՝ մենք կկարողանանք հաղթահարել մեր առջև ծառացած այս մարտահրավերները»,-եզրափակեց մեր զրուցակիցը:
Հումանիտար իրավիճակը շարունակում է ծանր մնալ․ սննդի ու դեղամիջոցների խիստ պակաս կա․ Կարմիր Խաչ Սխտոր՝ դժոխքի ծնո՞ւնդ, դոպի՞նգ, դե՞ղ, թե՞ անփոխարինելի համեմունք. «Փաստ»ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ). Աշխարհում առաջին շուրջերկրյա թռիչքը պլաներով. «Փաստ»Չինաստանը և Հայաստանը հարգում են միմյանց ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը․ Դեսպան Ակտիվորեն աշխատում են հայաստանյան հիասթափված հասարակության հետ՝ նրա զայրույթն ուղղելով Ռուսաստանի դեմ. «Փաստ»Հոգեբանական աջակցություն՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված երեխաներին և նրանց ընտանիքներին Ես շարունակում եմ ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, ու նաև շարունակելու եմ պայքարել նրա լիարժեք վերականգման համար. Ավետիք ՉալաբյանՈղբերգական դեպք Երևանում․ մանկապարտեզից հիվանդանոց տեղափոխված 5-ամյա տղան մահացել է Եկել են փրկելու Փաշինյանին. «Փաստ»Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհին այրվել է ՀՀ քաղաքացիների երկու մեքենա Կստեղծվի շրջակա միջավայրի պահպանության ծառայություն. նախագիծ. «Փաստ»ժամը 10–ի դրությամբ Արցախից 66500 բռնի տեղահանված է ՀՀ ժամանելԱյրվածքաբանության ազգային կենտրոնում մահացել է Արցախում բենզալցակայանի պայթյունից տուժած 4 քաղաքացիՍտեփանակերտ են տեղափոխել անհետ կորած համարվող Հարությունագոմեր գյուղի 6 բնակիչՀայաստան է տեղափոխվել Արցախի հոգեկան առողջության կենտրոնի 25 պացիենտ «Բորիկը սիրում էր կյանքը, հույս էի փայփայում, որ Արցախից մի բուռ հող կբերեմ, որի մեջ որդուս միս ու արյունն է, շունչն ու հոտը». Բորիկ Մուսինյանն անմահացել է հոկտեմբերի 20-ին Հադրութում. «Փաստ»«Պատրաստ եմ մեռնել հայրենիքի համար»․ Վարդանյանի հարցազրույցը՝ առևանգվելուց առաջ Թուրքիայում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Հունվարի 1-ից Արցախի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ. Արցախի նախագահի հրամանագիրը Պանթուրքական ծրագրերի հեռահար նպատակներն ու ամենօրյա ստերը. «Փաստ»Երկար ժամանակով լույս չի լինելու Երեւանում եւ 6 մարզերումԴոլարի, եվրոյի, ռուբլու փոխարժեքն՝ այսօր Երբ հանգիստ չի տալիս Հերոստրատի «փառքը». «Փաստ»Ժամը 08:00-ի դրությամբ Արցախից բռնի տեղահանված 65 036 անձ է ժամանել Հայաստան Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ. «Փաստ» «Փաշինյանական օրակարգերն»... ու ծաղրաբռնապետությունը՝ անկումային ժամանակներում. «Փաստ»«Հիմա Հայաստանի ֆիզիկական գոյությունն ապահովելու խնդիր ունենք. Փաշինյանն աշխարհաքաղաքական աճուրդի է դուրս բերել Հայաստանը. «Փաստ»«Ոչ միայն չեն նվազեցնում գոյութենական սպառնալիքը, այլև ստեղծում են նոր վտանգներ և սպառնալիքներ». «Փաստ»Իսկ Սամվել Բաբայանը Նիկոլ Փաշինյանին ասելիք չունի՞. «Փաստ»Չեն պատրաստվում նման ամոթալի պայմաններում աշխատել ներկա իշխանությունների հետ. «Փաստ»Փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենը. «Փաստ»«Պատժամիջոցներ կիրառել Ալիևի կառավարության նկատմամբ»․ Կոնգրեսականների նամակը՝ ԱՄՆ ՊետդեպարտամենտինԳոշավանք ուևորվելիս արշավախմբի անձնակազմը մոլորվել է․ օգնության են հասել փրկարարները Հրազդանում սպանության փորձ է կատարվել. տուժածը «կտրած, ծակած վերք» ախտորոշմամբ հիվանդանոցում է Արցախից տեղահանվածներն այսուհետ Կոռնիձորի հումանիտար կայանում չեն հաշվառվի․ այն կանցնի Գորիսում ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Թուրքիայի որոշում է կայացրել Ադրբեջանը թույլ չի տալիս Արցախի թանգարանային ժառանգությունը տեղափոխել Հայաստան․ ահազանգ «Կներեք էլի, էդ ի՞նչ անընդունելի գաղափարներ ա արտահայտել էդ մարդը, որոնք հնարավոր չի կիսել»․ Արմեն ԴուլյանՍեպտեմբերի 27-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 11 աճյուն Ուրախ ենք՝ Ադրբեջանը համաձայնել է ԼՂ միջազգային դիտորդական առաքելություն ուղարկելուն․ Պետդեպ Ադրբեջանական անցակետով շարժերի վերաբերյալ պետք է շատ զգույշ լինել․ Տիգրան ԱբրահամյանՎրդովված եմ Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունից և Ղարաբաղում տիրող անօրինությունից. Արա ԱբրամյանՀՀ սահմանների ինչ փոփոխությունների է պատրաստվում գնալ Նիկոլ Փաշինյանը «Հորդորում եմ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանին վերադարձնելու համար». Սամվել ԿարապետյանԵրևանում քաղաքացին հոսանքահարվել և տեղափոխվել է հիվանդանոց ԱՀԿ-ն օգնություն կտրամադրի Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներին ԼՂ-ից Հայաստան է տեղափոխվել 349 բուժառու, ինչպես նաև 129 աճյուն Ժամը 18։00-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան է տեղափոխվել է 53 629 անձ Ստեփանակերտում պայթյունի վայրից անձնական իրեր են հայտնաբերվել Վարդանյանը պատերազմի ժամանակ միլիոններ ուղարկեց զենքի համար․ Գաբրիելլա Գալոյան