Փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենը. «Փաստ»
Այն, որ ադրբեջանական քարոզչությունը, ինչպես այդ պետությունն ինքնին, հիմնված է հանցագործ էության ու բացարձակ կեղծիքի վրա, հանրահայտ է: Բայց Ադրբեջանի տարբեր պաշտոնյաներ չեն դադարում նոր օրինակներ հրամցնել՝ բնորոշ հատուկ ցինիզմով:
Օրինակ՝ ցինիզմի ու կեղծիքի վառ օրինակ է Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի ակնհայտ ստահոդ պնդումը, թե՝ Ադրբեջանը ոչ մեկին չի ստիպում լքել Ղարաբաղը, թե՝ Ղարաբաղից հեռանալը հայ բնակիչների անձնական և անհատական որոշումն է, թե՝ Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում իրականացված «հակաահաբեկչական միջոցառումներն» ուղղված չեն խաղաղ բնակչությանն ու ենթակառուցվածքներին:
Դիտարկենք հանրահայտ փաստերը: Մի կողմ թողնենք տասնամյակներ շարունակ Բաքվի դրսևորած ահաբեկչական գործողությունների փաստերը, ընդամենը «թարմ» տվյալներից մի քանիսը դիտարկենք. 2022 թ. դեկտեմբերի 10-ից սկսած ադրբեջանական իշխանությունները Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ ավելի քան 9 ամիս շարունակ կիրառել են տոտալ շրջափակման, սովի մատնելու, հումանիտար աղետի վիճակ ստեղծելու քաղաքականություն, փակել են պարենի ու առաջին անհրաժեշտության ապրանքների, այդ թվում՝ դեղորայքի, բժշկական պարագաների մատակարարման ճանապարհները: Ի լրումն, ադրբեջանական իշխանությունները պարբերաբար խափանել են Արցախի էներգամատակարարումը, գազամատակարարումը, ջրամատակարարումը: Ադրբեջանական զինուժը հետևողականորեն կրակ է բացել դաշտային գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող խաղաղ բնակիչների վրա՝ այդպիսով խափանելով հողը մշակելու, պտուղ-բանջարեղեն, հացահատիկ ստանալու հնարավորությունները:
Կոնկրետ վերջին հարձակման օրերին ադրբեջանական զինուժը թիրախավորել է կանանց ու երեխաներին, ծերերին, խաղաղ բնակիչներին ու հրթիռահրետանային հարվածներ է հասցրել բնակելի շենքերին, տներին: Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով սպանվել են բազմաթիվ քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ երեխաներ, դեռահասներ: Արձանագրվել են սպանված խաղաղ բնակիչների դիերի մասնատման ու հոշոտման, ծանակման դեպքեր: Ըստ էության, ադրբեջանական իշխանությունները թույլ են տվել (ինչպես միշտ, ի դեպ) պատերազմական հանցագործություններ, իրականացրել են ցեղասպանական ոճիրներ: Ու նման իրավիճակում իսկապես պիտի Հաջիև լինես՝ հայտարարելու համար, թե՝ Ադրբեջանը ոչ մեկին չի ստիպում լքել Ղարաբաղը, կամ թե ռազմական ագրեսիան ուղղված չէ խաղաղ բնակչությանն ու ենթակառուցվածքներին: Հասկանում ենք, ադրբեջանցիները հիմքեր են ստեղծում իրենց հանցագործությունների համար հետագայում պատասխանատվությունից խուսափելու համար: Բայց փաստերն այնքան աղաղակող են, որ ոչ մի կեղծարարություն ու սուտ չի կարող թաքցնել այդ ամենը...
Կախարդական ուժ ունեցող ամենահայկական երաժշտական գործիքը․ «Փաստ»ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ)․Գործարկվել է աշխարհում առաջին ավտոմատ համակարգով հեռախոսակապը․ «Փաստ»Ինչո՞ւ Դավիթ Բաբայանն ինքնակամ հանձնվեցԱռաջիկա ժամերին հնարավոր է ցանկացած կանխարգելիչ միջոց. Աբդոլլահիանի նախազգուշացումը՝ Իրանին Կոտայքի, Շիրակի, Արագածոտնի և Սյունիքի որոշ բնակավայրերում գազամատակարարումը ժամանակավորապես կդադարեցվի Ալիևը ասում է, որ խփելու է Հայաստանին, բայց միևնույն ժամանակ զգուշացնում է, որ հանկարծ «ռևանշիստները» չգան իշխանության. Մենուա Սողոմոնյան Եթե դա չանենք հիմա, ապա ո՞ր մշակույթը կլինի հաջորդը. վանդալիզմի ու կեղծիքների սպասումով․ «Փաստ»Բանալիները Ալիևին տալուց հետո Փաշինյանը Արցախի նոր իշխանությանն է մեղադրում կորստի համար Ջուր հավաքեք․ ջուր չի լինի Չեմ հանդիպել միջազգայնագետի, որը եթերում խոսեր աղիքի բորբոքումից․ Քաղաքական խոսք Վագիֆ Խաչատրյանն իրեն մեղավոր չի ճանաչել Ղարաբաղի հետ Եվրոպա գնալը շատ ավելի դժվա՞ր էր․ «Փաստ»Բաքվում ընթանում է Վագիֆ Խաչատրյանի գործով երկրորդ ապօրինի դատավարությունը ՊԵԿ-ի բացահայտումը․ պետական բյուջեից գումար է հափշտակվելԳևորգ Ալթունյանը կալանավորվել էԳևորգ Մանուկյանը նշանակվել է կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Վարդենիսում ապօրինի թմրաշրջանառության դեպք է բացահայտվել. երիտասարդը կալանավորվել է Ընտանիքի հետ վերամիավորված երեխայի խնամքի նկատմամբ մշտադիտարկում կիրականացվի. նախագիծ․ «Փաստ»Խոշոր ավտովթար՝ Արարատի մարզում, կա 5 վիրավորՀՀ տարածքում ավտոճանապարհներն անցանելի են Բաղրամյան համայնքում գործարկվելու է էլեկտրական շչակ Բայդենն այսօր կայցելի Իսրայել Բաքվում սկսվել է Վագիֆ Խաչատրյանի գործով դատավարությունը. փաստաբանը հրաժարվել է նրա պաշտպանությունից «Ասաց՝ մե՛րս, հոգնած եմ, քնեմ, առավոտյան կզանգեմ. մինչ օրս սպասում եմ իր զանգին». Վրեժ Բարսեղյանն անմահացել է պատերազմի առաջին օրը․ «Փաստ»Իսրայելում 8 ադրբեջանցի է սպանվել Սպանություն՝ Լոռու մարզի Աքորի գյուղում. կասկածյալին ոստիկանները հայտնաբերել են«Վերնագրակառավարվող», մանիպուլացվող, իրականությունը չտեսնող, ստերին խաբվող․ «Փաստ»Ռուս խաղաղապահները ևս մեկ դիտակետ են փակել՝ Ասկերանի շրջանում Փաշինյանի ելույթը Եվրախորհրդարանում նախատեսված է 13:30-ին Լառա Պետրոսյանը` ԱՆ հակակոռուպցիոն քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության պետ «Միջազգային հանրություն» կոչվածն ամբողջությամբ «նստած» է երկակի ստանդարտների վրա․ «Փաստ»Ներքին հաշտեցում, կոնսոլիդացիա և պատրաստում ինքնապաշտպանության. Ավետիք ՉալաբյանՎայոց ձորի մարզում հովիվը կայծակնահարվել է. բժիշկները պայքարում են նրա կյանքի համար Բաքուն Սյունիքը ճանաչում է որպես Հայաստանի ինքնիշխան տարածք. Ալիևի օգնական Պուտինը ժամանել է Պեկին Ինչո՞ւ են Բաքվում այսքան շատ խոսում ռևանշիզմից․ «Փաստ»Զգոն եղեք․ Ոստիկանությունը զգուշացնում է Արցախից բռնի տեղահանվածներին Ադրբեջանում երկրաշարժ է տեղի ունեցել «Այնպիսի տպավորություն է, որ Հայաստանում ինչ-որ սեկտա է գործում և մեզ տանում դեպի կործանում»․ «Փաստ»Զբաղված են «ջուր պղտորելով»․ «Փաստ»Արդյո՞ք ընդդիմադիր պատգամավորների կողմից մանդատներից հրաժարվելու հարց քննարկվում է, և որքանո՞վ է, ընդհանրապես, դա նպատակահարմար․ «Փաստ»Լևոն Քոչարյանի գործով քննչական մարմնի անգործողությունը նույնիսկ արձանագրվել է դատախազության կողմից․ «Փաստ»Ո՞վ է պատասխան տալու փողերի փոշիացման համար․ «Փաստ»«ԲՄՎ»-ն դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց և կողաշրջվել է. կան տուժածներ ԱՄՆ–ում հայտնել են Իսրայել ամերիկյան զորքեր ուղարկելու մասին Բրյուսելում հրաձգություն է տեղի ունեցել․ կան զոհեր (տեսանյութ)Ողբերգական ավտովթար Արագածոտնի մարզում. կա 1 զոհ, 1 վիրավոր Մաթեմատիկական որոշակի գիտելիքներ մեր ընդդիմախոսներին պակասում են. Տիգրան ԱվինյանՄեկնարկվում է «ԵՄ հումանիտար օդային կամուրջ» գործողությունը․ բայց ինչո՞ւ հումանիտար միջանցք չէին գործարկում Արցախի շրջափակման ժամանակ․ Տիգրան Աբրահամյան Ավտովթար՝ Բաղրամյան պողոտայի և Դեմիրճյան փողոցի խաչմերուկում. կա 4 տուժած