«Այս մթնոլորտի համար միանշանակ քաղաքական պատասխանատվություն է կրում իշխող քաղաքական թիմը».
Անհանդուրժողականության, ատելության մթնոլորտի արդեն պարբերական բնույթ ստացած նորանոր դրվագներից հայաստանյան իրականությունն այդպես էլ զերծ չի մնում:
Խնդիրն այն է, որ յուրաքանչյուր նման միջադեպ զուգորդվում է մի շարք բաղադրիչներով, որոնց թվում է նաև անթույլատրելի բառապաշարը:
Իսկ այս փուլում արդեն նոր չափաբաժնով են արդարացվում նույն դրվագների «հերոսները»:
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, արդարադատության նախկին փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանը «Փաստի» հետ զրույցում մի շարք խնդիրներ առանձնացրեց՝ խոսելով նաև հնարավոր հետևանքների, ստեղծված մթնոլորտի վտանգների մասին:
«Նախ՝ կարծում եմ, որ իշխող քաղաքական ուժն այդպես էլ չկարողացավ հասունանալ՝ քաղաքականից հասնելով պետական մակարդակի: Նրանք շարունակում են հասարակությանը դիտարկել յուրայինների և օտարների պրիզմայով:
Իշխանության լինելով արդեն մեկուկես տարի՝ նրանք շարունակում են իրենց համարել ոչ թե բոլորի, այլ միայն յուրայինների իշխանությունը:
Բացի այդ, շարունակում են համարել, որ իրենց յուրային է բնակչության ճնշող մեծամասնությունը:
Մինչդեռ բոլոր երեք դեպքում էլ մենք գործ ունենք սխալ պատկերացումների հետ: Պետք է ուղղակի արձանագրել, որ այս մթնոլորտի համար միանշանակ քաղաքական պատասխանատվություն է կրում իշխող քաղաքական թիմը:
Այն ամենը, ինչ կատարվում է, նրանց անզգույշ կամ դիտավորյալ հնչեցրած ավելորդ խոսքի, թացը չորի հետ խառնելու, հանրությանը առաջ տանելու փոխարեն մշտապես հետ նայել ստիպելու, արհեստական օրակարգեր ձևավորելու արդյունքն է»,-ասաց Ռ. Մելիքյանը:
Մեր զրուցակիցն այսօր չի տեսնում այնպիսի միտումներ, որոնք մթնոլորտը ավելի դրական կդարձնեին:
«Այն միտումները, որոնք մեծ ցանկություն եմ ունենում գնահատել որպես դրական, շատ կարճ կյանք են ունենում. դրանք շատ արագ վերադառնում են իշխող քաղաքական ուժի՝ մեզ համար արդեն սովորական դարձած մի քանի լոզունգների տրամաբանության մեջ. խոսքը նախկին իշխանություններին պիտակավորելու, սև ու սպիտակի բաժանելու, մարդկանց փաստարկին պիտակավորմամբ պատասխանելու և այլնի մասին է:
Պետք է արձանագրել նաև, որ բոլոր քողարկված խնդիրները, որոնք կային բուն հասարակության մեջ, գնալով ջրի երես են դուրս գալիս:
Դրանք քաղաքական հասունության, ինչպես նաև արժեքների մակարդակում առկա խնդիրներն են:
Խնդիր է նաև արժեքավորն անարժեքից տարբերակելու բացակայությունը:
Երբ եղավ կարմիր գծերի անցում, արձանագրվեց մարդկանց մեջ բացասականը խրախուսելու, իսկ դրականը չխրախուսելու, էժան հեղինակություն ձեռք բերելու, այնուհետև այն պահպանելու քաղաքականություն, հենց այդ ամենը նպաստեց այս իրավիճակին»,-ասաց Ռ. Մելիքյանը:
Նա ընդգծեց՝ շանս կա, որ խնդիրները կլուծվեն. «Որովհետև ցանկացած խնդրի լուծման համար դիագնոստիկան առաջին փուլն է: Մենք այդ փուլը նոր ենք անցնում»:
Ինչ վերաբերում է երկակի մոտեցումներին, երբ գրեթե նույնանման միջադեպերի հեղինակները մի դեպքում պատժվում են, մյուս դեպքում՝ ոչ, Ռ. Մելիքյանը նկատեց. «Ցանկացած իշխանություն երազում է լինել արդարացի:
Այլ բան է, թե մարդիկ ինչպես են հասկանում արդարացիի գաղափարը, և այլ բան է, թե կոնկրետ իրավիճակներում ինչպես են այդ սկզբունքներին հետևում:
Այն, որ երկակի ստանդարտները մեր երկրում շատ կարճ ժամանակահատվածում պաշտոնականացվել են, անվիճելի է:
Խնդիրն այն է, թե ինչպե՞ս կարող ենք ձերբազատվել այդ երկակի ստանդարտներից: Իշխանությունն այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկո՞ւմ է, թե՞ ոչ:
Վախենամ՝ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելն արդեն անգամ ուշ է, որովհետև երկակի ստանդարտները բացառությունից վերածվել են կանոնի»:
Վերադառնալով ձևավորված մթնոլորտին ու խոսելով հնարավոր վտանգներից՝ Ռուբեն Մելիքյանը հավելում է. «Մենք ունենում ենք նորանոր դրսևորումներ, որոնք չպետք է լինեին, ու սկսում ենք դրանց նորմալ վերաբերվել:
Օրինակ է «Հայելի» ակումբի հետ կապված միջադեպը. ձվերով հարվածում էին պաստառներին, բայց արարքը որպես խուլիգանություն չորակվեց:
Խնդիրն այն է, որ հասարակության այլ խմբեր սա որպես ուղերձ կարող են դիտել: Այսպիսի վատ ուղերձներ կան:
Չեմ ուզում այս պահին կանխատեսումներ անել հնարավոր հետևանքների առումով, բայց, այդուհանդերձ, կարող եմ արձանագրել հետևյալը.
մենք գտնվում ենք սովորական հասարակությունում, որի վրա տարածվում են հասարակական զարգացման բոլոր օրինաչափությունները:
Հաշվի առնելով այլ երկրների փորձը՝ դժվար չէ ծանոթանալ, թե նման իրավիճակներում այդ օրինաչափություններն ուր են տանում»:
Իրավիճակի էլ ավելի խորացման վտանգը կանխելու համատեքստում Ռուբեն Մելիքյանն առանձնացրեց քաղաքական ու հասարակական հարթությունները.
«Քաղաքական ուժերը պետք է ավելի հետևողական լինեն իրենց գործունեության մեջ՝ քաղաքական մակարդակում խնդիրները բարձրաձայնելու իմաստով:
Իսկ քաղաքացիական հասարակության այն ներկայացուցիչները, որոնք ունակ են տեսնել և բարձրաձայնել խնդիրները, աշխատանքի ավելի ակտիվ դաշտ ունեն ինչպես ներսում՝ հասարակության տարբեր շերտերի հետ, այնպես էլ դրսում՝ միջազգային գործընկերների հետ:
Հիմա մենք տեսնում ենք, որ պատշաճ արձագանք չկա, և եթե այսպես շարունակվի, և իրավիճակը դառնա խրոնիկ, ապա դա շատ ավելի ցավալի հետևանքների կարող է բերել»:
ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Օբաման բացահայտել է գաղտնիքը՝ հայտարարելով այլմոլորակայինների գոյության մասին․ Թրամփ Երևան-Երասխ ճանապարհին «BMW»-ն դուրս է եկել ճանապարհի երթևեկելի հատվածից և բախվել ճամփեզրյա ծառերին․ կա զnh Հայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան Ադելիա Պետրոսյանն Իտալիայի օլիմպիական խաղերում զբաղեցրեց 6-րդ հորիզոնականը Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք ՉալաբյանԴոլարը թանկացել է, ռուբլին՝ էժանացել․ փոխարժեքն՝ այսօր ԳՈՀՈՒԹՅԱՆ ԱՂՈԹՔԱլիևի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել Վաշինգտոնում նրա ռեժմի դեմ բողոքող ցուցարարներին Կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին դադարեցնել Եկեղեցու հանդեպ հալածшնքները և հարգել Եկեղեցու դարերով ամրագրված ինքնիշխանությունն ու ինքնավարությունը․ Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցների հայտարարությունը Սպասվում են տեղումներ՝ լեռներում ձյան, նախալեռներում՝ անձրևի տեսքով Մեծատառերով գրված «խաղաղություն» բառի ֆոնին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը իրար ձեռք են սեղմում․ խորհրդանշական իմաստ ունի․ Հաջիև «Լադա»-ն խուզարկել են ու թմրամիջոցի 71 փաթեթ հայտնաբերել Թբիլիսիի Խոջիվանքի պանթեոնում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և ծաղիկների խոնարհում Թումանյանի շիրիմին «Նոան» հաղթեց «ԱԶ Ալկմարին» Իսակովի պողոտայում այրվել է ավտոմեքենա. կա տուժած Կասպից ծովում երկրաշարժ է տեղի ունեցել ԵՄ-ն պաշտոնապես ԻՀՊԿ-ն ճանաչել է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն Հայաստանը հետաքրքրված է հնդկական «Pralay» հրթիռներով «Բարսելոնան» մրցավարների չի կաշառել․ Լա Լիգայի նախագահ Նա էր խաղում ինձ հետ, ոչ թե հակառակը․ Լուիշ Ֆիգուն՝ Ռոնալդուի մասին Եթե Իրանը սխալ թույլ տա և հարձшկվի մեզ վրա, ապա կհանդիպի այնպիսի պատասխանի, որը նույնիսկ չի կարող պատկերացնել․ Նեթանյահու Հնդկաստանում կանցկացվի 74 երկրների մասնակցությամբ ռազմածովային զորավարժություններ «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի «Հաբլը» նկարահանել է մահացող աստղի վերջին շունչը. «Ձու» միգամատության ցնցող լուսանկարը Վահագն Խաչատուրյանը դասախոսություն է կարդացել Հունաստանի հեղինակավոր ուղեղային կենտրոնում Ավանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի հիշատակին Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանԹրամփը մեկ տարով երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները Էմանուել Մակրոնը մայիսի 4-ին կժամանի Հայաստան Ամասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանՆրանք չեն կարող միջուկային զենք ունենալ, դա պարզից էլ պարզ է. Թրամփը՝ Իրանի հետ բանակցությունների մասին Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Նիկիտաս Կակլամանիսի հետ Մի խումբ երկրներ, ներառյալ՝ Ադրբեջանը, 7 միլիարդ դոլար կհատկացնեն Գազայի վերականգնմանը Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց բախվել են «BMW»-ն և «Kia Forte»-ն․ կա վիրավոր ԿԼ․ «Նոայի» մեկնարկային կազմը Այսօր Երևանում օդի որակի ինդեքսի միջինացված ցուցանիշը գտնվում է «լավ» միջակայքում Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն Խոսքի ազատությունը չի արդարացնում ատելության տարածումը․ Մակրոն Եվրոպայում բոլորը չէ, որ հավանություն են տալիս Օրբանին ցուցաբերած իմ աջակցությանը. Թրամփ Վարդենյաց լեռնանցքը դժվարանցանելի է կցորդով տրանսպորտային միջոցների համար․ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Կարծում եմ՝ նրանք ընկերներ են դարձել․ Թրամփը՝ Փաշինյանի ու Ալիևի մասին ՖԻՖԱ-ի նախագահն արձագանքել է Վինիսիուսի շուրջ ծագած սկանդալին Մեդիադեմքերը խորհուրդ են տալիս իրենց սիրելի գրքերը Պուտինը մեդալով է պարգևատրել Մոսկվայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր Գայանե Շիլաջյանին ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել մեքենայում՝ հրդեհի բռնկումով Իրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին