Իշխանափոխությո՞ւն, թե՞ տեղափոխություն. այս է խնդիրը. «Փաստ»
Անկեղծ ասած՝ այն ամենն, ինչ այս օրերին տեղի է ունենում մեր երկրում, ավելի շատ նման է իշխանությունների փոխատեղման, քան թավշյա հեղափոխության: Եվ տպավորությունն այնպիսին է, որ ոչ թե փորձ է արրությունն այնպիսին է, որ ոչ թե փորձ է արվում զարգացման ռելսերից վաղուց դուրս մնացած երկիրը նորից հունի մեջ գցել, այլ ՀՀԿ–ՔՊ ինվենտարիզացիայի միջոցով ինչ– որ մարդկանց ինչ–որ բան ցույց տալ:
Մյուս կողմից՝ ականատես ենք, ոչ թե գաղափարական հենքի վրա հիմնված արժեհամակարգային փոփոխության, այլ առանց հստակ հիմքերի, պարզ տեղափոխությունների շքերթի: Հակառակ դեպքում ԵԿՄ–ն իրեն փրկելու համար չէր առաջարկի Արամ Զ. Սարգսյանին ղեկավարել այն, փորձ չէր արվի նաև ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահին փոխել ուժային կառույցի ղեկավարով և այլն:
Համաձայնեք, որ մի տեսակ զավեշտալի պատկեր կստացվեր, եթե հանկարծ իմանայինք, որ, օրինակ, Թրամփը դարձել է ԱՄՆ–ի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահը կամ Պենտագոնի ղեկավարը՝ ԱՄՆ–ի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի: Նույնը Մերկելի պարագայում կլինի, երբ օրերից մի օր պարզվի, որ երկրի առաջին դեմքը կամ իրենց երկրի անվտանգության ծառայության ղեկավարը որոշել է մեծ թենիսի կամ այլ ֆեդերացիա ղեկավարել: Սա ամենևին էլ չի նշանակում, որ նրանք՝ Թրամփից մինչև Մակրոն ու Մերկել, որևէ էմոցիա չունեն և չեն կարող ունենալ այս կամ այն սպորտաձևի կամ կառույցի հանդեպ, բայց ինչու մեզ մոտ ղեկավարների մոտ այս առումով մտածելակերպի փոփոխություն չի ունենում: Ինչո՞ւ է, օրինակ, ԱԱԾ ղեկավարը սիրահոժարթյուն հայտնում ստանձնել Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան, ոչ թե ասում, որ ինքն այնքան լուրջ կառույցի ղեկավար է, որ իրեն անգամ 24 ժամը չի հերիքում երկրում տիրող իրավիճակին ծանոթանալու համար:
Էլ չենք ասում կանոնակարգելու մասին: Եվ միայն այն պատճառով, որ երբևէ տվյալ ֆեդերացիան մեկ այլ ուժային կառույցի՝ ՆԳ նախարա՞ր է ղեկավարել, ուրեմն հիմա էլ պետք է մեկ այլ ուժայինի վստահե՞լ, լուրջ չէ: Հետո՞ ինչ, որ ինչ–որ ժամանակ այդպես է եղել: Բայց ո՞վ է ասել, որ մոտեցումները նույն ոճով էլ պետք է շարունակվեն և նախկին «պաշտոնները» պետք է շարունակեն հին տրամաբանությամբ զբաղեցնել նորերը: Այսինքն՝ ինչքա՞ն պետք է հասարակական «ոլորտներն» իրար մեջ կիսկսելու տրամաբանությունը շարունակվի ու դրանք «կուռացիա» արվի այս կամ այն պետական բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից, այն պարագայում, երբ որևէ հ/կ կամ ֆեդերացիա ո՛չ այս և ո՛չ էլ այն պաշտոնի կցորդն է, ոչ էլ օրենքով է նման բան սահմանված:
Հասկանալի չէ, թե ցայտնոտային իրավիճակներին լուծում տալու համար ինչու է այդքան անհրաժեշտ, որ նոր իշխանությունները շարունակեն աշխատել հին ընկալումներով: Ո՞վ է ասել, որ այս կամ այն բուհի կառավարման խորհրդի նախագահը պետք է անպայման երկրի նախագահը, վարչապետը կամ այլ պետական պաշտոն զբաղեցնող մեկը լինի, ու պաշտոնից հեռանալու ժամանակ էլ վայր դնի նաև այս կամ այն կառույցի խորհրդի ղեկավարի պաշտոնի պարտականությունները:
Մի տեսակ շատ չե՞ն նմանությունները նախորդ իշխանությունների ու կրեատիվ մտածելակերպով «մշակույթը ես եմ» կարգախոսով և եղածը սասանելու մեծ ցանկությամբ իշխանության եկածների միջև: Մինչև ե՞րբ պետք է ապրենք այն տրամաբանությամբ, որ էժանագին կոստյումը թանկարժեքով փոխարինելով մարդու հետ առանձնապես որևէ հրաշք էլ տեղի չի ունենում, բացի շրջապատում թիթիզանալուց: Ի վերջո, ո՞ւմ է հետաքրքիր, թե վարչապետի կոստյումը թա՞նկ է, թե՞ էժան, կամ ձեռքի ժամացույցն ինչ արժե: Կարևորը գործերն են, որով այս կամ այն ղեկավարը փորձում է երկիրն առաջ տանել, հակառակ դեպքում ստիպված կլինենք նորից հիշել Բագրատյանի «Մարլբորոյի» պատմությունը: