Ալիևը նոր պահանջներ է ներկայացրել Հայաստանին և հայտարարել, թե Եվրամիությունը շատ դրական է վերաբերվում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը CNN Turk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում իր կարծիքն է հայտնել այսպես կոչված` «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման «կարևորության» մասին:
Այս միջանցքից զատ Ալիևը նաև նոր պահանջներ է ներկայացրել Հայաստանին. «Ինչպես գիտեք, Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ Բաքվում չորս տարի առաջ: Այս երկաթգծի շնորհիվ մենք կապվեցինք Թուրքիայի հետ: Իսկ Զանգեզուրի միջանցքը կդառնա կապի երկրորդ ուղղությունը: Այսպիսով, մեզ համար նոր հնարավորություններ ի հայտ կգան: Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը կկապվի երկաթուղով և դրա անբաժանելի մասով` Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությամբ: Միաժամանակ պահանջում ենք, որ Հայաստանի վերահսկողության տակ գտնվող Արեւմտյան Զանգեզուրի (ՀՀ Սյունիքի մարզ - խմբ.) տարածքում կառուցվի ավտոմոբիլային ճանապարհ՝ Մեղրու տարածաշրջանում: Քանի որ դա պարտադիր պետք է:
Ցավոք, Հայաստանը դեմ է դրան: Մինչև վերջին օրերը նա դեմ էր «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը: Ընդամենը մի քանի օր առաջ այնտեղ դրական կարծիք կար, որ իրենք էլ դեմ չեն: Այնուամենայնիվ, «Զանգեզուրի միջանցքի» լիարժեք գործելու համար պետք է լինի և՛ երկաթուղի, և՛ ճանապարհ: Բաքվում մեքենա նստելով՝ մենք կարող ենք այնտեղից հեշտությամբ շարժվել դեպի Թուրքիա և Նախիջևան»:
Նշելով, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» կարող է նոր տրանսպորտային նախագիծ դառնալ Եվրասիայում, նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է. «Միևնույն ժամանակ, դա նոր հնարավորություն կլինի տարածաշրջանի երկրների համար: Թուրքիան կկարողանա իր ապրանքները Կենտրոնական Ասիա տեղափոխել ավելի կարճ, այլընտրանքային ճանապարհով: Այսպիսով, այն կարող է դառնալ նոր տրանսպորտային նախագիծ Եվրասիայի համար: Սա արդեն առաջ ենք քաշել որպես նախաձեռնություն: Եվ մենք այս միջանցքը կոչեցինք «Զանգեզուրի միջանցք»: Սա արդեն մտել է միջազգային բառապաշար: Ես գիտեմ, որ Եվրամիությունը շատ դրական է վերաբերվում այս հարցին: Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ պարոն Շառլ Միշելի` Բաքու կատարած վերջին այցի ժամանակ այս հարցի շուրջ կարծիքների լայն փոխանակում ունեցանք, և նրանք, բնականաբար, նույնպես աջակցում են այս նախագծին:
Այսինքն ՝ դա կլինի նոր հնարավորություն Թուրքիայի, Ադրբեջանի եւ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Հայաստանի համար: Ես արդեն ասել եմ, որ այս երկաթուղով նրանք կարող են կապ հաստատել Ռուսաստանի և Իրանի հետ: Որովհետեւ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ երկաթգծի կառուցումն այն հարցն է, որը քննարկվում է հավանաբար 20 տարի, սակայն իրականում դեռ ոչինչ չկա: Որովհետեւ այդ նախագիծը պահանջում է առնվազն 3 միլիարդ դոլար: Բայց Նախիջևանի տարածքը. Նախիջևանի և Իրանի միջև արդեն կա երկաթուղային գիծ, ​​նրանք կարող են օգտվել դրանից»:
Իրանը Ռուսաստանի հետ 500 միլիոն եվրոյի գաղտնի ռազմական համաձայնագիր է կնքել. Financial TimesՀայաստանը մրգի և բանջարեղենի պահածոների՝ Ռուսաստան մատակարարողների առաջին տասնյակում էՎրացիները արգելում են են հայ վարորդների մուտքը Հայաստան պահանջելով 700 դոլար. բեռնատարի վարորդԵս պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Ռուսների պատճառով` բանակցություններում էական արդյունքներ չկան. Զելենսկի Իսպանիայում հաքերը շքեղ հյուրանոցների համար ընդամենը մեկ ցենտ է վճարել Հայտնի են դարձել 2026 թվականի ամենահուսալի ավտոմեքենաները Հոլիվուդյան Top 5 ամենաթեժ սկանդալները, որոնք ցնցեցին աշխարհը Իսկ հյուր չհարգողին ոնց էին անվանում Գյումրիում, հիշո՞ւմ եք․ Ռուբեն ՄխիթարյանԱՄՆ-ում կործանիչից արձակվող անօդաչու սարք են ստեղծել Իրանը հայտնել է փետրվարի 26-ին ԱՄՆ-ի հետ հնարավոր նոր բանակցությունների մասին 103 տարեկանում կյանքից հեռացել է գնդապետ Պետրոս Պետրոսյանը «Ատալանտան» տանը կամային հաղթանակ տարավ «Նապոլիի» նկատմամբ Վրաստանը 2024-ին ավելի շատ օտարերկրյա ուղղակի ներդրում է ստացել, քան Հայաստանն ու Ադրբեջանը միասին վերցրածԱՄՆ-ն տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ Թայվանից ավելի շատ ապրանք է ներկրել, քան մայրցամաքային ՉինաստանիցՀրդեհ արտադրամասում․ հրշեջ-փրկարարները մեկուսացրել են բռնկված հրդեհը Գլոբալ տաքացումը վտանգի տակ է դնում սուրճի համաշխարհային շուկան Աֆղանստանը Պակիստանին մեղադրել է տարածքային ամբողջականությունը խախտելու մեջ Ուկրաինային անհրաժեշտ է ևս 250 000 զինծառայող՝ Ռուսաստանին հաղթելու համար. TimesԼվովում ձերբակալել են ահաբեկչությունը կատարելու մեջ կասկածվող կնոջը Շան լիզելուց հետո կնոջ բոլոր վերջույթներն անդամահատել են Ինչո՞ւ է կարմրուկը դեռևս սպառնում Եվրոպային Լա Լիգան կուսումնասիրի Իսպանիայի առաջնության 25-րդ տուրի «Օսասունա»-«Ռեալ» հանդիպման տեսագրությունըԻրանի Փարանդ քաղաքում մի քանի պայթյnւն է որոտացել Հաղթանակ կամրջի տակ հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Ամբողջ այս մրցաշարը փողի մասին է՝ փող, փող ու էլի փող․ Բլատերը քննադատել է ԱԱ-2026-ըՀնդկաստանը հետաձգել է ԱՄՆ-ի հետ առևտրային բանակցությունները՝ մաքսատուրքերի անորոշության պատճառովԵվրոպացիները Ժնևում նստած էին նախասրահում ու սուրճ էին խմում, մինչ եռակողմ բանակցությունները ընթանում էին․ ԼավրովՀայաստանում կգործեն մթերման կայաններ, որոնք գյուղացուց մթերքը կընդունեն կայուն գնով, կփաթեթավորեն և կարտահանեն․ Նարեկ ԿարապետյանԵթե պшտերազմն ավարտվի, Ուկրաինայի ֆինանսավորումն էլ կավարտվի․ Օրբան Թրամփը հայտարարել է նախկինում սահմանված մաքսատուրքերը 10%-ից 15% բարձրացնելու մասինBottega Veneta-ն թարմացնում է Veneta պաշտամունքային պայուսակը՝ 11 գույն, չորս չափս և անհավանական բարձր գինԺողովուրդը խաղից դուրս է, ընտրությունը իմիտացիա․ ինչպես է վերարտադրվում իշխանությունը․ Էդմոն ՄարուքյանԱՄՆ֊ն տարածաշրջանում ահռելի քանակությամբ զենք է կուտակում. Արշակ ԿարապետյանԶելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցու և Իրանի 2 քաղաքացու նկատմամբԲա չիմացաք․ ո՞վ է բերել Նիկոլին․ Արմեն ԱշոտյանՀորոսկոպ. Ի՞նչ է պակասում յուրաքանչյուր կենդանակերպի նշանին Իրանը չի զիջի համաշխարհային տերությունների ճնշման տակ․ Փեզեշքիան ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Զելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցությունները Տեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասինՃՏՊ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ՝ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին Ընտրություններին կմասնակցենք ԲՀԿ-ի հետ․ միանում ենք Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրին․ Սուրեն Սուրենյանց Սպասվում են տեղումներ, բուք, ջերմաստիճանը կնվազի Որքան էլ փորձ արվի ուղղորդել կամ պարտադրել օրակարգ, վերջնական խոսքը միևնույն է մնում է քաղաքացուն․ Ռիտա ՏոնոյանԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը հաղթել է Տաշքենդում անցկացված «Al-Beruniy» շախմատի միջազգային մրցաշարի «Masters» խմբում Մենք Ուկրաինային տվել ենք այն ամենը, ինչ կարող էինք․ մենք այլևս ոչինչ չենք կարող անել․ Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Արթուր Ավետիսյանը մարմնամարզության Աշխարհի գավաթի խաղարկության Օղակների վարժության եզրափակիչում դարձել է հաղթող Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ․ փաստաբան