«Ներկայացումը կստիպի հանդիսատեսին վերանայել իր կյանքը». կայացավ «Կարմա» ներկայացման պրեմիերան
Կյանքում ամեն ինչ վերադառնում է, և ամեն ինչ ունի իր վերադարձի ճիշտ ժամը։ Դա է Կարմայի անխուսափելի օրենքը:
«Կարմա»-ն պատմություն է երեք տղամարդկանց մասին, որոնք հայտնվում են մութ իրականության կիզակետում, որտեղ ճշմարտությունն ու խաբեությունը խառնվում են իրար…
«Շունչ» թատրոնը երեկ՝ Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում հանդիսատեսի դատին հանձնեց արդեն 5-րդ պրեմիերան:
Թատրոնի համահիմնադիր, դերասան Սամվել Դանիելյանի խոսքով՝ հոգեբանական դրաման կստիպի հանդիսատեսին մտածել իր քայլերի, ընտրությունների և դրանց հետևանքների մասին։
«Պիեսը գրել է Էդգար Կոստանդյանը: Ներկայացման ուղերձը կարող է հուշել հանդիսատեսին վերանայել իրենց կյանքը, յարաքանչյուր քայլ անելուց առաջ ծանր ու թեթև անել»,- Tert.am Life-ի հետ զրույցում, պրեմեիարայից առաջ ասաց Սամվել Դանիելյանը:
Ներկայացման ռեժիսորը Շուշան Ղազարյանն է, գլխավոր հերոսներին մարմնավորում են Սամվել Դանիելյանը, Սաշա Սուքիասյանն ու Սեյրան Մովսիսյանը:
Ներկայացման երգերի հեղինակը Արվին Քոչարյանն է, գործիքավորումն իրականացրել է Վահե Գրիգորյանը:
«Կարծում եմ, այս ներկայացումը մեր թատրոնի խաղացանկում իր ուրույն տեղը կզբաղեցնի և իր գույնով կտարբերվի մյուս ներկայացումներից: Փորձերի ընթացքը շատ խուճուճ էր, քանի որ ընթացքում գրվում էր պիեսը, քննարկում ու վերամշակում էինք: Մենք չունենք թատրոնի շենք և փորձերն իրականացրել ենք Երևանի մանկապատանեկան ստեղծագործության քաղաքային կենտրոնում, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել տարածքը տրամադրելու համար»,- մեզ հետ զրույցում նշեց դերասանը:
Սամվելի խոսքով՝ թատրոնի անձնակազմը համախմբված հաղթահարում է բոլոր մարտահրավերներն ու հավաքվում մեկ գաղափարի շուրջ:
«Կարևորն ունենք մեկ նպատակ ու ոչինչ չի խանգարում այն իրագործել»,- ընդգծեց Սամվելը:
Թեման շատ խոցելի է, ու թիմը վստահ է, որ պրեմիերայից հետո ներկայացումը շատ մեծ տարածում է ունենալու:
«Կարմա»-ն ռեժիսոր Շուշան Ղազարյանի 3-րդ համագործակցությունն է «Շունչ» թատրոնի հետ:
«Այս թատրոնն ունի մի լավ ավանդույթ, պիեսը գրվում է հատուկ նոր ներկայացման համար: Թեման ընտրում ենք, քննարկում ենք և դիմում դրամատուրգին: Այս թեման Էդգարին էլ շատ հետաքրքրեց ու սկսվեց համագործակցությունը: Այն չափազանց արդիական է ու ռեալիստական, պետք էր այդ իրական խոսքի մեջ ճիշտ չափն ու մատուցման ձևը գտնել: Դիմեցինք որոշակի հնարքների ու կարծում եմ, հանդիսատեսը ճիշտ կընկալի»,- նշեց Շուշան Ղազարյանը:
Ռեժիսորը հավելեց, որ կուզեր, որ «Շունչ» թատրոնը անկախ դժվարություններից միշտ  մնա ստեղծագործական նույն ոգով ու որևէ խոչընդոտ չխանգարի ստեղծագործել:
Պրեմիերայից հետո դերասան և պրոդյուսեր Սեյրան Մովսիսյանը Tert.am Life-ի հետ զրույցում անկեղծացավ, որ բավական բարդ էր ու պատասխանատու:
«3 տղամարդկանցով բեմում պահել հանդիսատեսին մի քիչ բարդ էր: Զգացմունքներն ու հույզերը խառնվել էր իրար, բայց շատ լավ անցավ պրեմիերան: Եվս մեկ անգամ «Շունչ» թատրոնն ապացուցեց, որ կարող է անել այն, ինչ ուզում է»,- նշեց Սեյրան Մովսիսյանը:
Լուսանկարները՝ Ռոբերտ Աբրահամյանի
4,3 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցելՆոր ցիկլոն է ներթափանցում Հայաստան․ Գագիկ Սուրենյանը՝ եղանակի մասին 9 տարի առաջ այս օրն Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը և հայերի գոյության հարցը վերջնականապես փակել. Աբրահամյան Պարտված, ծեծված մարդը պետք չի կարող բանակցել, պիտի թողնի-գնա․ քաղաքացի ՌԴ-ն գրոհել են ուկրաինական անօդաչուները, բնակելի շենք է վնասվել․ իրավիճակը՝ երկրում Դոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացել․ փոխարժեքն՝ այսօր Արհեստական ​​բանականությունն ի վիճակի է ստել մարդկանց՝ իր նպատակներին հասնելու համար. հետազոտություն ԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմ Փակ շուկայի գետնանցումը երեկոյան ժամերին սարսափ ֆիլմ է հիշեցնումՋիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին Հայկական շոու-բիզնեսի երկակի ստանդարտները. պլաստիկ վիրահատությունների համար միայն կանայք են դատապարտվում, թեև դա անում են նաև տղամարդիկ Երևան է ժամանել Վիետնամի Ազգային ժողովի նախագահ Չան Թան Մանը Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը․ փաստաբան Վեհափառը Գերմանիայի նախագահին խնդրել է Ադրբեջանում բարձրաձայնել Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների, Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման, հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հիմնախնդիրները Շուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ Channel 14 Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Հունաստանում ջրհեղեղներ են․ փակվել են դպրոցները Դիտահորի գողացված կափարիչները հայտնաբերվել են. Արմավիրի համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Ապրիլի 2-ին և 3-ին հարյուրավոր հասցեներում լույս չի լինելու Մութ նյութը փոխում է Երկիրը. գիտնականները բացահայտել են անսպասելի ազդեցություն Ջուր չի լինելու․ հասցեներ Գողություններ գերեզմանատնից ու ոչ միայն. Վաղարշապատի համայնքային ոստիկանների բացահայտումը Մհեր Ավետիսյանը հանդիպել է Առինջի, Բալահովիտի, Պտղնու և Մայակովսկու բնակիչների հետ Թրամփն ակտիվորեն շփվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ․ Սպիտակ տուն Ինքնաթիռը պտտվել է օվկիանոսի վրա այն բանից հետո, երբ ուղևորը փորձել է բացել ինքնաթիռի դուռը Բաքվի հայերի ջարդերը Երեկ Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Փարաքարում 3 ընտրական տեղամասերում ընտրական տեղամասերում քվեարկության արդյունքների վերահաշվարկն ավարտվել է Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բախվել են «IVECO» բեռնատարը և «ՎԱԶ 2107»-ը, կա վիրավոր Վերաբացվում է հայկական արվեստի մշտական ցուցադրությունը Բայրամովը Եվրամիության ներկայացուցիչներին բողոքել է Հայաստանի Սահմանադրության և սպառազինության առնչությամբ Կինը դիմել է ոստիկանություն՝ հայտնի բժշկական կենտրոններից մեկի տնօրենը մի քանի անգամ սխալ վիրահատություն է կատարել Իսլանդիայի Ռեյկյանես թերակղզում հրաբուխ է ժայթքել Հայտնի են Հայաստանի պատանիերի շախմատի առաջնության մրցանակակիրները Միացյալ Նահանգները նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ Հնդկաստանում ճայթուկների գործարանի պայթյունի հետևանքով առնվազն 18 մարդ է կյանքից զրկվել Գալա-համերգ. տոնելով անցած ուղին՝ ձգտումով դեպի նոր հորիզոններ Ռուբեն Վարդանյանի գործով Բաքվում այսօր հարցաքննվել են «տուժողներ», որոնք նրա հետ ծանոթ չեն «Երբեմն ես էլ եմ մտածում, որ ավելի հարմար կլիներ ընտրած լինեի այնպիսի մասնագիտություն, որ հստակ իմանայի իմ գրաֆիկը». Անահիտ Մանուկյան Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվել Ոստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվել Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերը Մեկ ժամանոց անձրևը Երևանում կրկին հեղեղումներ էր առաջացրել. քաղաքապետը բազմիցս խոսել էր լուծումների մասին (տեսանյութ) Աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց նոր ցուցակը Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 2700-ը Զեմֆիրան համերգով հանդես կգա Երևանում Այսօրվանից կփորձարկվի դեղերի փոխհատուցման նոր մեխանիզմ. ԱՆ Հայաստանի գավաթ․ «Փյունիկը» դուրս եկավ կիսաեզրափակիչ (տեսանյութ) ՀՀ-ում պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի էական աճ է արձանագրվել. դատախազություն