IFC-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանի բանկային հատվածի կայունության բարձրացմանը
Համաշխարհային տնտեսությունը փխրուն, խոցելի է, ինչն ազդում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վրա, որտեղ միջավայրը չափազանց բարդ է: Տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը, դեռ շարունակում են հարմարվել նոր տնտեսական իրականությանը, և նրանց ֆինանսական հատվածները ենթարկվում են մի շարք տարբեր մարտահրավերների: Մարտահրավերների հաղթահարման մեխանիզմների մասին «Արմենպրես»-ի հարցերին պատասխանել է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) տնօրեն Թոմաշ Տելման:
-Պարոն Տելմա, որո՞նք են IFC-ի հիմնական հետաքրքրությունները Հայաստանի ֆինանսական հատվածում:
-Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC)՝ զարգացման ամենախոշոր համաշխարհային կազմակերպությունը, կենտրոնացած է զարգացող երկրների մասնավոր հատվածի վրա  ներդրումների և՝ խորհրդատվական ծառայությունների  միջոցով նպատակ ունի օգնել մասնավոր հատվածին ստեղծել նոր աշխատատեղեր  և նոր հնարավորություններ այնտեղ, որտեղ դրանք առավել քան անհրաժեշտ են:
Կայուն ֆինանսական հատվածը կարևոր է լայն հիմքերի վրա դրված տնտեսական աճի համար: Տարածաշրջանի համար այս դժվարին ժամանակներում մեր նպատակն է ավելացնել Հայաստանի բանկերին տրամադրվող աջակցությունը և բարձրացնել վստահությունը երկրի բանկային հատվածի նկատմամբ:
Այս ռազմավարության շրջանակներում մենք պարտավորվել ենք տրամադրել 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս վարկ Հայաստանում խոշորագույն բանկ հանդիսացող «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու և երկրի ձեռնարկությունների վարկավորման կարողությունների մեծացման նպատակով և ընդլայնելով ֆինանսավորման հասանելիությունը և խթանելով տնտեսական աճն ու աշխատատեղերի ստեղծումը:
-Ինչպե՞ս է IFC-ն գնահատում Հայաստանի բանկային ոլորտի  ընդհանուր արդյունավետությունը, հատկապես տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատությամբ
-Համաշխարհային տնտեսությունը փխրուն, խոցելի է, ինչն ազդում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վրա, որտեղ միջավայրը չափազանց բարդ է:  Տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը,  դեռ շարունակում են հարմարվել նոր տնտեսական իրականությանը, և նրանց ֆինանսական հատվածները ենթարկվում են մի շարք տարբեր մարտահրավերների:
Ամերիաբանկին կապիտալ տրամադրելը մեր ռազմավարության մի մասն է, որը միտված է օգնելու բարձրացնել Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությունը: Ավելի մեծ և հզոր բանկերը, որոնք զարգանում են օրգանական աճի կամ համախմբման միջոցով, արդյունավետ բանկային ոլորտի հիմք են հանդիսանում:   Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածն ունի մեծ ներուժ, և պատրաստ ենք աջակցել տեղական բանկերին, որպեսզի նրանք կարողանան մեծացնել մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորումը և  խթանել աճը:
-Ինչպիսի՞ ֆինանսական գործիքներ է օգտագործել IFC-ն Հայաստանի ֆինանսական հատվածը դիվերսիֆիկացնելու և զարգացնելու համար:
-Ի լրումն ներդրումներին, որոնք օժանդակում են կապիտալի մեծացմանը և օգնում ավելացնել տեղական ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալները, մենք տրամադրում ենք նաև խորհրդատվական ծառայություններ: Դրանք օգնում մեր հաճախորդներին բարելավել ռիսկերի և կորպորատիվ կառավարման գործելակերպը և ներդնել նորարարական լուծումներ իրենց ՓՄՁ հաճախորդների համար: IFC -ի՝ Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագիրն օգնում է նաև մեր հաճախորդ բանկերին ֆինանսավորել Հայաստանում բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր:
2013 թվականին մենք թողարկել ենք IFC-ի անդրանիկ Հայկական դրամի պարտատոմսը: Այն դարձավ Հայաստանում ոչ- ռեզիդենտ թողարկողի առաջին տեղաբաշխումը և հայկական  կապիտալի շուկայում թողարկված առաջին օտարերկրյա կորպորատիվ պարտատոմսը:
-Ինչո՞ւ է IFC-ն  ընտրել Ամերիաբանկին որպես ստորադաս վարկի գործընկեր:
-2009 թ-ից բանկը եղել է IFC -ի արժեքավոր գործընկեր շատ ոլորտներում, այդ թվում, առևտրի ֆինանսավորման և փոքր ՀԷԿ-երի վարկավորման ծրագրերի շրջանակներում՝ ուղղված երկրի վերականգնվող էներգիայի մատակարարման ավելացմանը: 2013 թ. Ամերիաբանկը եղել է նաև  IFC -ի պարտատոմսի տեղաբաշխողը, որը դարձավ Հայաստանում 2014 թվականին շրջանառվող  խոշորագույն կորպորստիվ պարտատոմսը:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել աշխատել միասին, որպեսզի օգնենք բանկին հասնել իր ռազմավարական նպատակներին և նախապատրաստվել նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO): Լավ զարգացած բանկային հատվածը շատ կարևոր է ցանկացած տնտեսության զարգացման համար, այնպես որ Ամերիաբանկի աճը, որը հանդիսանում է երկրի խոշորագույն բանկը, կարևոր դեր ունի ոլորտի ընդհանուր կայունության համար:
-Ինչպե՞ս է գործարքը Ամերիաբանկի հետ նպաստում IFC-ի՝  Հայաստանում և տարածաշրջանում ներկայության հետ կապված միջնաժամկետ ծրագրերի իրականացմանը:
-Ամերիաբանկը այստեղ մեր հիմնական գործընկեր բանկերից մեկն է: Ինչպես ես արդեն նշեցի, բանկին տրամադրվող մեր օժանդակությունը միտված է բարձրացնելու Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությունը: Այն նաև մի մաս է ավելի լայն տարածաշրջանային ռազմավարության, որի նպատակն է. աջակցել ուժեղ բանկերին, որոնք մատուցում են կենսական ֆինանսական ծառայություններ տեղական բիզնեսներին, մասնավորապես ՓՄՁ-ներին, որոնք զարգացող երկրներում աշխատատեղերի ստեղծման գլխավոր շարժիչ ուժն են: Օրինակ՝ 2014 թ. IFC-ի հաճախորդ բանկերը Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի « երկրներում տրամադրել են ավելի քան 5,7 մլն ընթացիկ վարկեր միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ 81 մլրդ դոլարի հասնող ընդհանուր գումարով:
-Արդյո՞ք ստորադաս վարկըորպես ֆինանսական գործարքի նոր ձև Հայաստանի ֆինանսական հատվածի համար,կազդի ընդհանուր ոլորտի վրա:
-Կապիտալ տրամադրելով  Հայաստանում մեր հիմնական գործընկեր-բանկերից մեկին, մենք նպաստում ենք աճի իր ռազմավարությանը  և հետագա ծրագրերի իրականացմանը, որոնք, մեր կարծիքով, կնպաստեն Հայաստանի բանկային ոլորտում ընդհանուր կայունության բարձրացմանը: