«Ռադիոալիքները չեն ճանաչում սահմաններ և պետություններ». թուրքական ռադիոալիքների տարածումը չի՞ խանգարում. «Փաստ»
Վերջին շրջանում ահազանգեր են ստացվում, որ Հայաստանի տարածքում, այդ թվում՝ Երևանում ռադիոյի հաճախականություններում ավելի ու ավելի հաճախ են հայտնվում թուրքական (որոշ մարզերում՝ նաև ադրբեջանական) ալիքներ: Ընդ որում, սոցիալական ցանցերում տարածված մեկնաբանություններում շատերը նշում են, թե հատկապես Արցախին և Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հարցերի քննարկման ժամանակ ռադիոեթերում կարող են հանկարծակի խափանումներ լինել, իսկ հետո էլ թուրքական երաժշտություն կամ էլ հաղորդում միանա:
Այս հարցերի առնչությամբ օրերս «Փաստը» գրավոր հարցմամբ դիմել էր ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը: Ուղղել էինք երկու հարց՝ արդյո՞ք նախարարությունը տեղյակ է այս խնդրին, եթե այո, ապա ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում հարցը կարգավորելու, հաճախականությունները «մաքրելու» ուղղությամբ, և երկրորդ՝ արդյո՞ք գործ չունենք ազգային անվտանգությանն առնչվող խնդրի հետ: Նախարարությունը, անդրադառնալով առաջին հարցին, նշել է, որ ՀՀ ԲՏԱ նախարարության «Հեռահաղորդակցության հանրապետական կոմիտե» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացվում են եթերի մշտադիտարկման աշխատանքներ, այդ թվում՝ ռադիոհեռարձակման համար նախատեսված ռադիոհաճախականությունների տիրույթում:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ռադիոհաղորդումների տարածումն իրականացվում է ռադիոալիքների միջոցով, իսկ ռադիոալիքները չեն ճանաչում սահմաններ և պետություններ, ռադիոհաճախականությունների բաժանումն իրականացվում է պետությունների պահանջարկի հայտերի հիման վրա այն պայմանով, որ դրանք չեն խոչընդոտի այլ պետությունների գործող ռադիոհամակարգերին: Նշենք, որ սահմանից այն կողմ լսելի են նաև ռադիոհաղորդումներ հայերեն լեզվով, ինչն ուղղակիորեն կապված է ռադիոալիքների տարածման հետ: Միաժամանակ, Հեռահաղորդակցության միջազգային միության պահանջներին համապատասխան, եթե հարևան երկրի տարածքում ռադիոհաճախականության շահագործումը չի խանգարում Հայաստանի Հանրապետությունում ներկայումս շահագործվող որևէ ռադիոհեռարձակող սարքի կամ համակարգի աշխատանքին, ապա Հայաստանի Հանրապետության կապի ադմինիստրացիան այն ընդունում է որպես ի գիտություն:
Հակառակ դեպքում՝ այն կբողոքարկվեր Հեռահաղորդակցության միջազգային միությունում»,-ասված է պատասխանի մեջ: Ինչ վերաբերում է անվտանգության խնդրին, նախարարությունը հավելում է. «Անվտանգությանն առնչվող խնդիրների դեպքում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը մշտապես աշխատանքներ է տանում պետական համապատասխան մարմինների հետ»: Ինչ խոսք, նախարարությունը սփոփել է մեր սրտերը՝ ասելով, թե սահմանից այն կողմ լսելի են նաև ռադիոհաղորդումներ հայերեն լեզվով: Իսկ իրականում մենք գործ ունենք տեղեկատվական անվտանգությանն առնչվող հարցի հետ, չնայած այս մասին խոսելիս որպես հակադարձում ոլորտի պատասխանատուները թերևս կրկին կարող են նշել՝ «ռադիոալիքները չեն ճանաչում սահմաններ և պետություններ»:
Նույն սկզբունքով էլ մշակույթը, գիտությունը չեն ճանաչում սահմաններ, ինչ է, վաղն էլ այս համաշխարհային լոզունգին հետևելով՝ թուրքական երգերի երեկո՞ է կազմակերպվելու մեր երկրում: Նախարարության ինքնավստահությունը բոլորովին վարակիչ չէ: «Եթե հարևան երկրի տարածքում ռադիոհաճախականության շահագործումը չի խանգարում ՀՀ-ում ներկայումս շահագործվող որևէ ռադիոհեռարձակող սարքի կամ համակարգի աշխատանքին, ապա ՀՀ կապի ադմինիստրացիան այն ընդունում է որպես ի գիտություն»: Տպավորություն է, թե պետք է սկսենք քիչ-քիչ համակերպվել մեր ռադիոեթերում թուրքական և ադրբեջանական ալիքների առկայության հետ, չէ՞ որ Թուրքիայից անգամ դրական ազդակներ ենք ստանում և սկսում մերձեցման գործընթաց:
Իսկ արդյո՞ք նախարարությունը չունի մտահոգություն կամ էլ համապատասխան պետական մարմինների հետ քննարկե՞լ է այն հարցը, թե ի՞նչ կլինի, եթե հանկարծ թուրքական կամ ադրբեջանական ռադիոալիքներից մեկը, ներթափանցելով մեր հաճախականություն, հայերենով ապատեղեկատվություն կամ էլ խուճապ պարունակող տեղեկատվություն տարածի: Թե՞ հերթական անգամ դժբախտությունը պետք է թակի մեր դուռը, հետո նոր սկսենք մտածել, թե ինչպես հաղթահարենք դրա հետևանքները: