«Այս մթնոլորտի համար միանշանակ քաղաքական պատասխանատվություն է կրում իշխող քաղաքական թիմը».
Անհանդուրժողականության, ատելության մթնոլորտի արդեն պարբերական բնույթ ստացած նորանոր դրվագներից հայաստանյան իրականությունն այդպես էլ զերծ չի մնում:
Խնդիրն այն է, որ յուրաքանչյուր նման միջադեպ զուգորդվում է մի շարք բաղադրիչներով, որոնց թվում է նաև անթույլատրելի բառապաշարը:
Իսկ այս փուլում արդեն նոր չափաբաժնով են արդարացվում նույն դրվագների «հերոսները»:
«Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, արդարադատության նախկին փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանը «Փաստի» հետ զրույցում մի շարք խնդիրներ առանձնացրեց՝ խոսելով նաև հնարավոր հետևանքների, ստեղծված մթնոլորտի վտանգների մասին:
«Նախ՝ կարծում եմ, որ իշխող քաղաքական ուժն այդպես էլ չկարողացավ հասունանալ՝ քաղաքականից հասնելով պետական մակարդակի: Նրանք շարունակում են հասարակությանը դիտարկել յուրայինների և օտարների պրիզմայով:
Իշխանության լինելով արդեն մեկուկես տարի՝ նրանք շարունակում են իրենց համարել ոչ թե բոլորի, այլ միայն յուրայինների իշխանությունը:
Բացի այդ, շարունակում են համարել, որ իրենց յուրային է բնակչության ճնշող մեծամասնությունը:
Մինչդեռ բոլոր երեք դեպքում էլ մենք գործ ունենք սխալ պատկերացումների հետ: Պետք է ուղղակի արձանագրել, որ այս մթնոլորտի համար միանշանակ քաղաքական պատասխանատվություն է կրում իշխող քաղաքական թիմը:
Այն ամենը, ինչ կատարվում է, նրանց անզգույշ կամ դիտավորյալ հնչեցրած ավելորդ խոսքի, թացը չորի հետ խառնելու, հանրությանը առաջ տանելու փոխարեն մշտապես հետ նայել ստիպելու, արհեստական օրակարգեր ձևավորելու արդյունքն է»,-ասաց Ռ. Մելիքյանը:
Մեր զրուցակիցն այսօր չի տեսնում այնպիսի միտումներ, որոնք մթնոլորտը ավելի դրական կդարձնեին:
«Այն միտումները, որոնք մեծ ցանկություն եմ ունենում գնահատել որպես դրական, շատ կարճ կյանք են ունենում. դրանք շատ արագ վերադառնում են իշխող քաղաքական ուժի՝ մեզ համար արդեն սովորական դարձած մի քանի լոզունգների տրամաբանության մեջ. խոսքը նախկին իշխանություններին պիտակավորելու, սև ու սպիտակի բաժանելու, մարդկանց փաստարկին պիտակավորմամբ պատասխանելու և այլնի մասին է:
Պետք է արձանագրել նաև, որ բոլոր քողարկված խնդիրները, որոնք կային բուն հասարակության մեջ, գնալով ջրի երես են դուրս գալիս:
Դրանք քաղաքական հասունության, ինչպես նաև արժեքների մակարդակում առկա խնդիրներն են:
Խնդիր է նաև արժեքավորն անարժեքից տարբերակելու բացակայությունը:
Երբ եղավ կարմիր գծերի անցում, արձանագրվեց մարդկանց մեջ բացասականը խրախուսելու, իսկ դրականը չխրախուսելու, էժան հեղինակություն ձեռք բերելու, այնուհետև այն պահպանելու քաղաքականություն, հենց այդ ամենը նպաստեց այս իրավիճակին»,-ասաց Ռ. Մելիքյանը:
Նա ընդգծեց՝ շանս կա, որ խնդիրները կլուծվեն. «Որովհետև ցանկացած խնդրի լուծման համար դիագնոստիկան առաջին փուլն է: Մենք այդ փուլը նոր ենք անցնում»:
Ինչ վերաբերում է երկակի մոտեցումներին, երբ գրեթե նույնանման միջադեպերի հեղինակները մի դեպքում պատժվում են, մյուս դեպքում՝ ոչ, Ռ. Մելիքյանը նկատեց. «Ցանկացած իշխանություն երազում է լինել արդարացի:
Այլ բան է, թե մարդիկ ինչպես են հասկանում արդարացիի գաղափարը, և այլ բան է, թե կոնկրետ իրավիճակներում ինչպես են այդ սկզբունքներին հետևում:
Այն, որ երկակի ստանդարտները մեր երկրում շատ կարճ ժամանակահատվածում պաշտոնականացվել են, անվիճելի է:
Խնդիրն այն է, թե ինչպե՞ս կարող ենք ձերբազատվել այդ երկակի ստանդարտներից: Իշխանությունն այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկո՞ւմ է, թե՞ ոչ:
Վախենամ՝ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելն արդեն անգամ ուշ է, որովհետև երկակի ստանդարտները բացառությունից վերածվել են կանոնի»:
Վերադառնալով ձևավորված մթնոլորտին ու խոսելով հնարավոր վտանգներից՝ Ռուբեն Մելիքյանը հավելում է. «Մենք ունենում ենք նորանոր դրսևորումներ, որոնք չպետք է լինեին, ու սկսում ենք դրանց նորմալ վերաբերվել:
Օրինակ է «Հայելի» ակումբի հետ կապված միջադեպը. ձվերով հարվածում էին պաստառներին, բայց արարքը որպես խուլիգանություն չորակվեց:
Խնդիրն այն է, որ հասարակության այլ խմբեր սա որպես ուղերձ կարող են դիտել: Այսպիսի վատ ուղերձներ կան:
Չեմ ուզում այս պահին կանխատեսումներ անել հնարավոր հետևանքների առումով, բայց, այդուհանդերձ, կարող եմ արձանագրել հետևյալը.
մենք գտնվում ենք սովորական հասարակությունում, որի վրա տարածվում են հասարակական զարգացման բոլոր օրինաչափությունները:
Հաշվի առնելով այլ երկրների փորձը՝ դժվար չէ ծանոթանալ, թե նման իրավիճակներում այդ օրինաչափություններն ուր են տանում»:
Իրավիճակի էլ ավելի խորացման վտանգը կանխելու համատեքստում Ռուբեն Մելիքյանն առանձնացրեց քաղաքական ու հասարակական հարթությունները.
«Քաղաքական ուժերը պետք է ավելի հետևողական լինեն իրենց գործունեության մեջ՝ քաղաքական մակարդակում խնդիրները բարձրաձայնելու իմաստով:
Իսկ քաղաքացիական հասարակության այն ներկայացուցիչները, որոնք ունակ են տեսնել և բարձրաձայնել խնդիրները, աշխատանքի ավելի ակտիվ դաշտ ունեն ինչպես ներսում՝ հասարակության տարբեր շերտերի հետ, այնպես էլ դրսում՝ միջազգային գործընկերների հետ:
Հիմա մենք տեսնում ենք, որ պատշաճ արձագանք չկա, և եթե այսպես շարունակվի, և իրավիճակը դառնա խրոնիկ, ապա դա շատ ավելի ցավալի հետևանքների կարող է բերել»:
Стипендиат программы «Армянские Виртуозы» фонда «Музыка во имя будущего» Эдуард Даян был удостоен Гран-ПриСурен Суренянц представил новое народное движение «Нет Западному Азербайджану»Я работаю в направлении Трибунала Национального Достоинства. Если у вас есть дополнительные вопросы или предложения, прошу написать мнеСтартовала презентация Мониторинга дружественности коммуникационных режимов - 2025 (Фото, Видео)О каких «достижениях» говорят власти? «Паст»«Оппозиционные силы должны объединиться в несколько крупных идеологических блоков и нанести поражение действующему режиму»: «Паст»Через два дня после «открытия» избирательного сезона губернатор Сюника раздал жителям финансовую помощь: «Паст»В «ГД» снова происходят внутренние брожения: «Паст»«Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге Акопяна: «Паст»Нужно объединиться вокруг повестки «Нет Западному Азербайджану»: письмо представителям ООН (Видео)В Арташате открылся новый филиал Америабанка: специальные предложения для новых клиентовОпасная щедрость: IDBank предупреждает о росте числа фальшивых социологических опросов в интернете.Армянский скрипач Эдуард Даян удостоен Гран-при престижного конкурса в РоссииАделия Петросян — в финале после короткой программы в женском фигурном катании на ОИ-2026Bloomberg: акции Nestle упали до минимума на фоне скандала с детским питанием«Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге АкопянаРоссия и Иран с 1 апреля приступят к реализации проекта ж/д линии Решт - Астара В приграничных сёлах Армении закрывают школы Вэнс: возможное ядерное оружие Ирана не должно попасть в третьи рукиДействовать исключительно в рамках закона и конституционных полномочий. Движение "Всеармянский Фронт"Ватикан не войдет в состав Совета мира по ГазеВ Иране в отношении протестующих возбудили не менее 23 тысяч уголовных делВТБ (Армения) открыл обновленный офис в городе АштаракИнициатива Idram-а, Mediamax-а и фонда «Айорди» к Дню дарения книгКлеймированный стигмой стыда и позора: кого радуют действия властей Армении? «Паст»«АйаКве» представляет политическую заявку с повесткой смены власти: «Паст»Какие планы у Запада и Пашиняна относительно железной дороги? «Паст»Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 годуЦентральный комитет АРФ Дашнакцутюн в Греции: Считаем неуместным встречаться с президентом АрменииIDBank открыл представительство в Глендейле, штат КалифорнияБилл Гейтс обсудил в Китае сельское хозяйство, медицину и сферу ИИПослание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеПашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСTeam Holding объявляет о начале второго этапа размещения долларовых облигаций; Андеррайтер - Freedom Broker Armenia.Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе Глава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границыОплату услуг Ucom теперь можно осуществлять через Fast Shift «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи Ирана