Ինչո՞ւ երկար ժամանակ հաջողություն չէին ունենում էլեկտրամոբիլները. «Փաստ»
Այսօր գնալով ավելի ու ավելի շատ պահանջարկ են վայելում էլեկտրական շարժիչով մեքենաները: Այնինչ, դրանց պատմությունը մոտ 200 տարվա է, և այդ 2 դարի ընթացքում էլեկտրամոբիլը մի քանի լուրջ վերելքներ ու վայրէջքներ է ապրել...
Պարզվում է՝ իրականում էլեկտրական շարժիչը մշակվել է շատ ավելի վաղ, քան ներքին այրման շարժիչը։ Հենց դա էլ օգտագործել է Թոմաս Դևենպորտը ինքնագնաց էլեկտրական հարթակ ստեղծելիս։ Ամերիկացի գիտնականը 1830-ականների սկզբին ստեղծել է աշխարհում առաջին էլեկտրական մեքենան: Սակայն նման մեքենան հեռու էր իդեալական լինելուց։ Նախ՝ այն շարժվել է միայն էլեկտրիֆիկացված ուղու վրա, այսինքն՝ ավելի շուտ տրամվայ էր: Թոմաս Դևենպորտը մասնակցել է նաև առաջին պաշտոնապես ճանաչված էլեկտրական մեքենայի ստեղծմանը միանգամյա օգտագործման մարտկոցով։ Տրանսպորտի այդ տեսակը նա մշակել է Ռոբերտ Դեյվիդսոնի հետ միասին 1842 թվականին: Ավելի քան 45 տարի տրանսպորտի այդ տեսակը մնում էր միակ լիարժեք էլեկտրական մեքենան։
Հետաքրքիր է, որ 19-րդ դարում քչերն էին մտածում էկոլոգիայի մասին: Էլեկտրաէներգիայի՝ որպես հիմնական վառելիքի ընտրությունը պայմանավորված էր դրա հասանելիությամբ։
Էլեկտրական մեքենաների զարգացման մեկնարկային կետը եղել է 1898 թվականը: Հենց այդ ժամանակ էլ ստեղծվել է Jeantaud Duc-ը։ Դա 36 ձիաուժ ընդհանուր հզորությամբ երկու էլեկտրական շարժիչով հագեցած էլեկտրամոբիլ էր։ Նման տրանսպորտը կարող էր արագանալ մինչև 60 կմ/ժ, ինչը հսկայական ցուցանիշ էր 19-րդ դարի վերջի համար։ 1898-ից 1920 թվականներին էլեկտրամոբիլները օգտագործվել են ներքին այրման շարժիչներով մեքենաների հետ հավասար։ Իսկ 1912 թվականին փորձ է արվել ստեղծել ամենամատչելի և հեռագնաց էլեկտրամոբիլը։ Հենրի Ֆորդը և Թոմաս Էդիսոնն են սկսել ակտիվորեն զարգացնել մեքենաներ, որոնք մեկ լիցքավորումով անցնում են 80-160 կմ և արժեին մոտ 500-700 դոլար: Տրանսպորտի այդ տեսակը պետք է համալրվեր «Էդիսոն» մարտկոցով, զարդարված լիներ Ford-ի տարբերանշանով։ Բայց մի քանի հնչեղ հարցազրույցներից հետո նոր մեքենայի շնորհանդեսը տեղի չունեցավ։ Դավադրության տեսաբանները կարծում են, որ ընկերները դադարեցրել են ամենահզոր և մատչելի էլեկտրական մեքենաների արտադրությունը նավթային ընկերությունների սպառնալիքների պատճառով։ Էլեկտրամոբիլների թռիչքի հաջորդ շրջանը 2000 -ականների սկիզբն էր։ Դեռևս 90-ականների վերջին էլեկտրական մեքենաների ստեղծման անհրաժեշտությունը ակտիվորեն քննարկվում էր ինչպես Ամերիկայում, այնպես էլ Եվրոպայում։ Դա պայմանավորված էր երկու փաստով՝ նավթի արագ աճող գնով և աշխարհում շրջակա միջավայրի վատթարացումով: