Հայկական արմատներ ունեցող շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչներ
Ապրել Հայաստանում դեռևս չի նշանակում լինել հայրենասեր: Մարդը կարող է ապրել հայրենիքում, բայց ոչինչ չանել հայրենիքի համար, ինչն էլ հավասարազոր կլինի, հայրենիքի սահմաններից դուրս ապրելուն: Միաժամանակ մարդը կարող է ապրել հեռու, նույնիսկ ոչինչ չանել հայրենիքի համար, բայց սիրել և հարգել նրան և իր ժողովրդին: Նշենք, որ ներկայումս կան հայազգի այնպիսի ներկայացուցիչներ, որոնք չեն ընդունում իրենց հայկական արմատները՝ ասելով, որ իրենց հայ չեն համարում:
Մոլորակի համարյա բոլոր անկյուններում ապրում են բազմաթիվ հայեր: Նրանցից շատերը արդեն մոռացել են իրենց ծագման և հայկական արմատների մասին, իսկ ոմանք՝ լինելով հեռու, հիշում և պահպանում են իրենց հայկական ավանդույթները: Այսօր Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հայազգի այն ներկայացուցիչներին, որոնք բնակվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում և մեծ հեղինակություն վայելում այնտեղ: Նրանց շարքում կան ինչպես էստրադային երգիչներ և դերասաններ, այնպես էլ շոու-բիզնեսի այլ ներկայացուցիչներ:
Հարկ ենք համարում նշել, որ հերթականությունը կախված չէ հեղինակության և ճանաչելիության աստիճանից:
Իգոր Սարուխանով
Իգոր Սարուխանովը (Իգոր Արմենի Սարուխանյանը) ծնվել է 1956 թվականի ապրիլի 6-ին Սամարղանդում (Ուզբեկստան) հայկական ընտանիքում: Նրա հայրական գծով նախնիները ծնունդով Ստեփանակերտից են, իսկ մորականը՝ քաղաք Գորիսից: Սարուխանովի նախապապը շատ հարուստ մարդ էր: Զբաղվում էր հացահատիկի արտադրությամբ, փայտամշակմամբ և քարերի մշակմամբ: Նա ուներ ֆաբրիկաներ և գործարաններ: Զբաղվում էր բարեգործությամբ:
Իգոր Սարուխանովը Ռուսաստանի վաստակավոր արտիստ է, գրողների միության անդամ, «Ցվետի» խմբի կիթառահար, «Կրուգ» խմբի հիմնադիր, երգիչ, բանաստեղծ, կոմպոզիտոր: Սարուխանովը համարվում է ռուսական շոու-բիզնեսի լավագույններից և հարգված արտիստներից մեկը:
Իրինա Ալլեգրովա
Իրինա Ալեքսանդրովնա Ալլեգրովան (իսկական ազգանունը Սարգիսյան) ծնվել է 1952 թվականին հունվարի 20-ին, Դոնի Ռոստով քաղաքում: Հայրը հայ է` Ալեքսանդր Սարգիսով, ով երիտասարդ տարիներին ազգանունը փոխել է և դարձել Ալեգրով, իսկ մայրը ռուս է՝ Սերաֆիմա Սոսնովսկայա: Ալեգրով ազգանվան ծագումը գալիս է «allegro» բառից, ինչը թարգմանաբար նշանակում է «առույգ, ուրախ»: Իրինա Ալեգրովան ռուս էստրադային երգչուհի է, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստուհի: