Ինչ կրթություն ունեն հայ երգիչ-երգչուհիները
Գյուղատնտես, նկարիչ, ճարտարապետ, ուսուցիչ, բժիշկ, քաղաքագետ….հայ երգիչների մասնագիտությունները շատ բազմազան են: Ոմանք էլ չունեն բարձրագույն կրթություն, ավարտել են ուսումնարան, կամ  դա էլ չեն արել. դպրոցն ավարտելուց հետո միանգամից սկսել են երգել: Wnews.am-ն այս անգամ ներկայացնում է, թե ինչ մասնագիտություն ունեն հայ երգիչ-երչգչուհիները: Ի դեպ`այս շարքում չեք գտնի Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան ավարտած երգիչների:
Աննա Խաչատրյան.Ավարտել է Երևանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանի անգլերեն և իսպաներեն բաժինը:
Աստղիկ Սաֆարյան. Սովորել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում` ավարտելով նաև մագիստրատուրան: 2011-12թթ ուսումը շարունակել է Իսպանիայի Բարսելոնա քաղաքում:
Արա Գևորգյան.կոմպոզիտոր,երաժիշտ. Սովորել է Երևանի թիվ 8 գեղարվեստի ուսումնարանում, 1983-87թթ` Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտի կուլտուրայի ֆակուլտետի փողային գործիքների և էստրադային բաժնում: Նույն ինստիտուտում դասավանդել է դիրիժորություն և հանդիսացել ինստիտուտի երաժշտական խմբի ղեկավարը:
Արամ Սարգսյան.երգիչ, հաղորդավար, հումորիստ.Սովորել է Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի դեղագիտական ֆակուլտետում:
Արամե. Ավարտել է Դոնի Ռոստովի Բիզնեսի կառավարման և իրավունքի  ինստիտուտի իրավաբանական բաժինը:
Արամո. Սովորել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դերասանական բաժնում:
Արման Հովհաննիսյան,. Ընդունվել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի դասական երաժշտության ամբիոն:  3-րդ կուրսում տեղափոխվել է ժողովրդական երգի ամբիոն` Ռուբեն Մաթևոսյանի դասարան:
Արսեն Սաֆարյան. Սովորել է Երևանի ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտի մարզախաղերի բաժնում: 7 տարեկան հասակում ստացել է սպորտի վարպետի կոչում:
Գրիգոր Կյոկչյան.  2004-10թթ` Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում` ստանալով մագիստրոսի աստիճան:
Թաթա Սիմոնյան. 1977թ. ավարտել է Երևանի Տերյանի անվան թիվ 60 միջնակարգ դպրոցը:
Լեյլա Սարիբեկյան.Ավարտել է Երևանի Խ.Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի երաժշտական ֆակուլտետը, որից հետո աշխատել է ֆակուլտետում և դպրոցում` որպես երգի դասատու:
Լիլիթ Կարապետյան.Ավարտել է Ալավերդու թիվ 12 միջնակարգ դպրոցը: Զուգահեռ սովորել է երաժշտական դպրոցի բալետի բաժնում:
Լիլու. Սովորել է Երևանի Ռ.Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանում, 2004-06թթ` Հայաստանի Երգի պետական թատրոնի վոկալի բաժնում:
Լուսինա.  Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը:
Հայկ Պետրոսյան.Ավարտել է Փարիզի Ռ.Կրոսի անվան բարձրագույն կրթական համալիրի, իսկ 2011թ.` Երևանի Եվրոպական տարածարջանային ակադեմիայի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետները:
Հասմիկ Կարապետյան. Ուսանել է նաև «Գլաձոր» համալսարանի ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետում: Երեք տարի հետո ուսումը շարունակել է Երևանի Կոմիտասիանվան պետական կոնսերվատորիայի վոկալի բաժնում, որն էլ կիսատ թողնելով, տեղափոխվել է ԱՄՆ:
ՀՏ Հայկո.Ավարտել է Հայաստանի ճարտարագիտական համալսարանի էլեկտրատեխնիկայի ֆակուլտետը:
Մարտ Բաբայան. Ընդունվել է ИГУМО-ի դերասանական ֆակուլտետում: Դերժավինի անվան միջազգային Սլավոնական ինստիտուտի «Բելկանտո» դպրոցում ուսումնասիրել է օպերային վոկալ, ապա սովորել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան երաժշտական ակադեմիայում` ստանալով էստրադային վարպետության դասեր:
Մարտին Մկրտչյան. Սովորել է Երևանի պետական ագրարային համալսարանում ` ավարտելով նաև մագիստրատուրան:
Միշո. Սովորել է Երևանի Մ.Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում:
Մհեր.Ավարտել է Մոսկվայի Գնեսինների անվան էստրադային և ջազային արվեստի երաժշտական պետական ուսումնարանը:
Նունե Եսայան. Ընդունվել Երևանի ճարտարագիտական համալսարան, ապա որոշել է փոխել մասնագիտական ուղղությունը: 1988թ. ընդունվել է Երևանի ջազային և էստրադային արվեստի պետական քոլեջ:
Ռուբեն Հախվերդյան.Ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտը:
Սիրուշո.Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը:
Սյուզան Մարգարյան.Ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի դերասանական բաժինը:
Քրիստինե Պեպելյան. Սովորել է Հայաստանի Երգի պետական թատրոնում:
Շուշան Պետրոսյան.Սովորել է Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանի գեղանկարչության բաժնում, որից հետո ուսումը շարունակել է Հայաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի գրաֆիկայի բաժնում:
Եվա Ռիվաս. Սովորել է  Դոնի Ռոստովի «Արևիկ» անսամբլում: