5. Լողավազանի ջրում ամենայն հավանականությամբ մարդկայի կկղանք կա…
Հետազոտությունների շրջանակներում լողավազաններից վերցված ջրերի ուսումնասիրության արդյունքում, պարզվել են, որ դրանց 58 տոկոսում առկա է աղիքային փայտիկներ, որոնց սովորաբար ապրում են մարդու կկղանքի մեջ…
Լողավազան մտնող յուրաքանչյուր մարդու վրա միջինում 0.14 գրամ կկղամնք կա, որի զգալի մասը լուծվում է ջրում։ Բազմապատկեք այդ ցուցանիշը այն հարյուրավոր մարդկանց թվով, որոնք այցելում են լողավազան ու արդյունքը մեղմ ասած հաճելի չի լինի։.
7. Որքան բուրումնավետ է լողավազնն, այնքան ավելի կեղտոտ է ջուրը
Քլորի հոտը հենց այնպես չի գալիս, այլ երբ քլորը ռեակցիայի մեջ է մտնում քրտինգի, մեզի ու մարդու օրգանիզմի կողմից արտադրվող այլ միացությունների հետ։ Մաքուր ջուրը, որի մեջ ժամանակակաից մաքրող միջոցներ կան, գրեթե հոտ չի ունենում։
8. Կեղտոտ ջուրը ներթափանցում է ականջների միջով
Բակտերիաներով գերհագեցած ջուրը ներթափանցում է օրգանիզմ մեր կանաջներով ու կարող է հարցել խիստ տհաճ մի հիվանդություն, որն օտիտ է կոչվում։ Եթե այս վարակըխրոնիկական դառնա, ապա արտաքին օտիտը կարող է վերածվել չարորակ արտաքին օտիտի, որը վտանգավոր է կյանքի համար։
9. Քլորը չէ, որ ձեր աչքերը գրգռում էэ
Մեր աչքերը գրգռվում ու քոր են գալիս ոչ քլորի պատճառով, դա միֆ է։ իրականում, սկզբնապատճառը շատ ավելի մոտ է մարմնին։ Իրականում, գրգռումն առաջանում է քլորի ու մարդկային մեզի փոխազդեցության արդյունքում առաջացած քիմիկան միացությունից, այնպես որ, մի առհամարհեք լողորդային ակնոցները։
10. Մարդիկ լողավազան կեղտոտ մարմիններով են մտնում
Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ լողավազանների այցելուների 43 տոկոսը ցնցուղի տակ չի մտնում՝ ջուրը մտնելուց առաջ՝ ահամարելով, որ քլորացված ջուրն իրենց կմաքրի։